Tévhitek a rákról, amelyek bajt okozhatnak

A daganatos betegségek kezeléséről a közösségi médiában megjelenő legnépszerűbb cikkek akár harmada is félrevezető információt tartalmazhat - derült ki egy új tanulmányból.

"Egy laikus is olyan információkhoz juthatott, amelyek segítségével meg tudott lepni" - egy orvossal beszélgettünk arról, milyen előnyei és veszélyei lehetnek az interneten megjelenő egészségügyi tartalmaknak. Részletek itt.

A téves információk azért veszélyesek a daganatos betegekre, mert negatívan befolyásolhatják a kezelésük minőségét, illetve a túlélési esélyeiket. "A tévhiteket tartalmazó cikkekre több figyelem irányul, mint a tudományos tényeken alapuló cikkekre" - idézi az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet folyóiratában megjelent tanulmányt a newswise.com . A cikk szerint az internet fontos forrása az egészségügyi információknak, de a különféle betegségek kapcsán egyre több tévhit terjed. Márpedig ez sürgős kihívást jelent, hiszen a nem helytálló ismeretek alapján a betegek olyan következtetéseket vonhatnak le, amelyek végzetes hatással lehetnek a túlélési esélyeikre vagy a betegségük lefolyására.

Egy új kutatás szerint rengeteg téves információ jelenik meg a közösségi médiában a rákbetegségekről
Egy új kutatás szerint rengeteg téves információ jelenik meg a közösségi médiában a rákbetegségekről. Fotó: Getty Images

A jószándék olykor félrevezet

Skyler Johnson, a tanulmány vezető szerzője, a Utah Egyetem onkológusa már korábbi kutatásai során is arra az eredményre jutott, hogy a daganatos betegek közül nagyobb az elhalálozási ráta azoknál, akik olyan kezelési módot választanak, amelyre nincs tudományos bizonyíték. A szakember betegekkel, orvosokkal, kutatókkal és újságírókkal folytatott eszmecseréiben ismétlődően felbukkant egy motívum: mi a szerepe az online médiának, különösen a közösségi médiának a rákkal kapcsolatos téves információk terjesztésében?

Kutatótársaival a közösségi oldalakról válogatták össze a témába illő 200 legnépszerűbb cikket, és azok tartalmát elemezték ki. "Úgy találtuk, hogy a közösségi médiában a rákról szóló cikkekben nagy számban (32,5 százalék) vannak téves információk, és ezek zöme (76,9 százalék) kifejezetten kártékony" - mondta Johnson. A szakember ezzel együtt megérti, hogy a betegek miért fordulnak a közösségi médiához. "Rákbetegnek lenni félelmetes és nagyon kiszolgáltatott élethelyzet. A betegek egy számukra új kórral küzdenek. Szeretnének saját döntéseket hozni az egészségi állapotukkal kapcsolatban, és mindent megtesznek, hogy őrizzék a reményt. A diagnózis után hatalmas információáradat zúdul rájuk, részben a közösségi médiából. Egyes betegek aktívan kutatják is az új ismereteket, míg bizonyos információkat a család és a barátok a legjobb szándékkal osztanak meg a betegekkel" - magyarázta a kutató.

Orvos és beteg között legyen aktív párbeszéd

Tartsanak fenn őszinte kommunikációt betegeikkel - javasolja a kezelőorvosoknak Johnson. Saját praxisában mindig közli a páciensekkel, hogy valószínűleg téves információkat fognak olvasni betegségükről az online felületeken. Arra bátorítja betegeit, hogy kérdezzenek rá nála azokra az információkra, amelyeket a közösségi médiában láttak. "Foglalkoznunk kell ezzel a témával. Orvosként nem ignorálhatjuk a közösségi médiában terjedő, rákkal kapcsolatos téves információkat, és a pácienseknek sem mondhatjuk, hogy hagyják ezeket figyelmen kívül" - mondta el. Empátiával kell a betegek felé fordulni, és segíteni őket, amikor ilyen információkkal találkoznak. A daganatos betegeknek hiteles információkra van szükségük, amelyek a legjobb eséllyel juttatják el őket a legkedvezőbb kifejlethez - összegezte Skyler Johnson.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra