Miért nem műthető a késői stádiumú rák?

Van lehetőség eltávolítani a tumort, de nem biztos, hogy megéri további szenvedést okozni a betegnek.

Gyakran fordul elő, hogy egy rákos megbetegedésre a műthetetlen, vagy operálhatatlan jelzőt használják. Ilyen esetekben nem feltétlenül van arról szó, hogy a daganatot nem lehet műtéti eljárással eltávolítani a beteg testéből, inkább arról, hogy ennek az operációnak nem lenne haszna. Azaz a beavatkozás okozta kockázat nagyobb, mint amit nyerni lehetne a műtéttel.

Műtéti beavatkozásra alapvetően két esetben kerül sor, ha még van remény a beteg gyógyulására, illetve ha ezzel a beavatkozással időt lehet nyerni. De sok esetben, mikor a rák már annyira előrehaladott állapotban van, hogy átterjedt más szervekre is, már nincs értelme nekilátni a műtétnek. A probléma ilyenkor már nem a látható (makroszkopikus) szinten, hanem sokkal mélyebben, (mikroszkopikus) sejtszinten található meg.

Vannak daganatos esetek, amikor már nincs értelme a műtétnek
Vannak daganatos esetek, amikor már nincs értelme a műtétnek. Fotó: iStock

Még mindig nagyon keveset tudnak a kutatók arról, hogyan vándorolnak a rákos sejtek a szervezeten belül. De lassacskán ennek feltárása is lehetővé válhat. Részletek!

A késői stádiumú rák esetében a sejtek már annyira agresszívvé válnak, hogy könnyedén bejutnak a véráramba, és hiába távolítják el a daganatot, azonnal újabb képződik. Ráadásul ez az agresszivitás olyan mértékű, hogy az eltávolított daganat méretét az új tumor is napok vagy legjobb esetben hetek alatt képes elérni.

Azaz az ilyen állapotban lévő beteg csak felesleges tortúrának (például egy kemoterápiás kezelésnek) és utána rehabilitációnak lenne kitéve olyankor, mikor az idő amúgy is ellene dolgozik. Ezért dönthetnek úgy az orvosok, hogy inkább a beteg életét próbálják minél kényelmesebbé tenni, és operálhatatlannak ítélik a daganatot.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra