A pajzsmirigyrák lehetséges tünetei

Bár a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok előfordulása folyamatosan nő, a betegek 90 százaléka meggyógyul. Mind a pajzsmirigy-megbetegedések diagnosztikájában, mind a terápiájában jelentős szerepe van az izotópdiagnosztikai és izotópterápiás eljárásoknak, azaz a nukleáris medicinának.

A pajzsmirigy rosszindulatú daganatos megbetegedéseinek száma évtizedek óta folyamatosan nő: évente körülbelül 5-600 ezer új beteget regisztrálnak világszerte. Az érintettek 60 százaléka Ázsiából, 5 százaléka pedig Kelet- és Közép-Euróbából kerül ki. Itthon évente körülbelül 1000 új pajzsmirigyrákos esetet fedeznek fel, a páciensek közel 75 százaléka nő.

pajzsmirigyrák, pajzsmirigybetegség
A rosszindulatú pajzsmirigydaganatok előfordulása folyamatosan nő. Fotó: Getty Images

„Magyarország és egész Közép-Európa jódszegény területnek számít, ahol a pajzsmirigy jóindulatú és rosszindulatú elváltozásai egyaránt gyakoribbak, mint például az USA-ban, amely jó jódellátottságú. Idősebb korban nagyobb gyakorisággal fejlődik ki a pajzsmirigyrák, illetve a nőknél háromszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Ha viszont jódgazdag területen, férfinél vagy gyermeknél jelenik meg a pajzsmirigyben göbös elváltozás, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy valamilyen rosszindulatú folyamatról van szó” – mondta el Dr. Radácsi Andrea, az Affidea Magyarország Kft., Nukleáris Medicina szakmai vezetője.

Pajzsmirigydaganatra olyan tünetek hívhatják fel a figyelmet, mint a fulladás, fájdalom, nyelési nehezítettség, köhögés, rekedtség, pajzsmirigyduzzanat és -göb. Kiemelendő azonban, hogy a betegség sokszor egyáltalán nem okoz panaszt. A korai stádiumban felismert rosszindulatú pajzsmirigybetegség egyébként jó eséllyel kezelhető, az ötéves túlélés általában 90 százalékos.

Mit kell tudni az izotópos vizsgálatról?

A pajzsmirigy izotópdiagnosztikai képalkotó eljárás a pajzsmirigy működéseloszlásáról ad információkat, fontos szerepet játszik a jó és rosszindulatú daganatok elkülönítésénél. Az izotópos vizsgálat során radioaktív gyógyszert kap a beteg (általában intravénásan, ritkábban szájon keresztül), majd megfelelő idő eltelte után, általában fekvő helyzetben készülnek el a felvételek egy speciális mérőműszer, az úgynevezett gamma kamera segítségével (külsejét tekintve a CT-hez hasonlít).

A vizsgálatot általában endokrinológus kéri. A páciensek részéről többnyire semmilyen különleges előkészületet nem igényel (nem kell éhgyomorra érkezni), esetleg a pajzsmirigy bizonyos gyógyszereinek szedését kell ideiglenesen szüneteltetni. A leggyakrabban alkalmazott pajzsmirigy-izotópvizsgálat során radiogyógyszerként régebben jódot alkalmaztak, ma már viszont (kedvezőbb képalkotási és sugárterhelési tulajdonsága miatt) technéciumot használnak.

„Az izotópdiagnosztikában alkalmazott radiogyógyszerek a szervek működését nem befolyásolják, így biztonsággal alkalmazhatóak akár veseelégtelenségben szenvedőknél is. A pácienseknek nem kell félni az izotópdiagnosztikai vizsgálatoktól, mivel ezek fájdalommentesek (az intravénás injekció kb. 0,5 ml térfogatú, beadása esetleg vérvételhez hasonló megterhelést okozhat), a radioaktív gyógyszerekből igen kevés mennyiség szükséges, így ezek kockázata vállalható orvosi eljárás. Szükség lehet más radiofarmakonnal történő (pl. MIBI, jód, FDG) vizsgálatra is pajzsmirigy-megbetegedésben. Mind a jó, mind a rosszindulatú pajzsmirigybetegségek kezelésében fontos szerepe van az izotópterápiának, melyet radioaktív jóddal végzünk, nagy hatékonysággal és biztonsággal, több mint 60 éve” – hangsúlyozta Dr. Radácsi Andrea.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult, esős idő várható. Sokfelé erősödik a csapadék intenzitása, nagyobb mennyiség a nap második felében hullhat. A Dunántúlon és a középső országrészben az északi szél megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 12 és 15 fok között valószínű. Késő estére 10 és 14 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra