Pajzsmirigygyógyszer: meddig szedjük?

A pajzsmirigybetegségben szenvedők nagy része gyógyszeres terápiára szorul. A pácienseknél gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon életük végéig szedniük kell-e a tablettákat. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája válaszol.

Mikor van szükség gyógyszeres kezelésre?

A pajzsmirigy betegségeinek több formája is van, amely a hormontermeléssel, illetve a szerv szerkezetével, méretével is kapcsolatos lehet. Érdemes tudni, hogy bár a pajzsmirigyzavarok gyakran érintik a T3 és a T4 hormonok termelését, ez nem törvényszerű, hiszen vannak olyan állapotok (például apró göbök jelenléte, magas ATPO-szint, mely gyulladásra utal), amelyek nem befolyásolják a mirigy működését. Ilyen esetekben nem indokolt a gyógyszeres kezelés, csupán gyakoribb kontrollt, laborvizsgálatot igényel. Ezzel szemben pajzsmirigy alul- és túlműködés esetén fontos a gyógyszeres terápia, hogy szabályozni lehessen a kóros értékeket. Amennyiben ez valamilyen oknál fogva nem lehetséges vagy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, akkor akár műtétre vagy izotópkezelésre is sok kerülhet (például strúma okozta pajzsmirigy-túlműködés esetén).

Pajzsmirigyzavar leggyakrabban a nőknél merül fel, ám a probléma ugyanúgy sújtja az erősebbik nem tagjait is, igaz, valamennyire ritkábban. A férfiaknál jelentkező pajzsmirigyzavarról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Meddig kell szedni a gyógyszert?

Hogy kinek mennyi ideig van szüksége gyógyszeres kezelésre, egyéni döntést igényel, ám sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség. Természetesen vannak kivételek - ilyen például a terhesség utáni, vagyis a postpartum thyreoditis, amely akár spontán is gyógyulhat, vagy a pajzsmirigy átmeneti gyulladása, amely olykor csak kis ideig okoz fokozott hormontermelést - mondja Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigyspecialistája.

Pajzsmirigy alul-és túlműködés esetén fontos a gyógyszeres terápia
Pajzsmirigy alul-és túlműködés esetén fontos a gyógyszeres terápia

Általánosságban elmondható, hogy autoimmun pajzsmirigy-túlműködés ( Graves-Basedow kór ) esetén van nagyobb esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő (1-1,5 év) elhagyására, ám utána is gyakori ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat. Amennyiben a túlműködést göb, illetve a mirigy megnagyobbodása okozza, úgy műtétre vagy izotópkezelésre is sor kerülhet, és ha az illető pajzsmirigyének nagy részét eltávolítják, akkor élethosszig tartó hormonterápia indokolt.

Pajzsmirigy-alulműködés esetén azonban a beteg élete végéig gyógyszeres kezelésre szorul - kivéve a szülés utáni pajzsmirigyzavart , amely nemcsak túl-, hanem alulműködésben is megnyilvánulhat. Ez rendszerint 1-1,5 év múlva rendeződik, ám ha nem, akkor élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra