Mikor kell bevenni a B12 vitamint, hogy valóban hasson? Amit a legtöbben elrontanak

A B12 vitamin szedésének idejére kevesen figyelnek, pedig a felszívódás szempontjából komoly jelentősége van. Mivel az élettani folyamatok során sok tekintetben kulcsfontosságú vitamin, ezért érdemes közelebbről megismerkedni vele.

Hogyan működik a B12 vitamin?

A B-12-vitamin (kobalamin) szorosan együttműködik a B9-vitaminnal, amelyet folsavként ismernek. Ezek a vitaminok együttesen segítik a vörösvértestek képződését, segítik a szervezetet a vas hatékonyabb felhasználásában, valamint az idegrendszer működését. Egyik elsődleges funkciója az idegeket körülvevő védőburok, az úgynevezett mielin kialakítása, és elősegíti az idegműködést. Ez közvetlenül befolyásolja az agy és az idegrendszer közötti kommunikációt. 

A B12 olyan vitamin, amely élelmiszerekben található. Gazdag forrásai közé tartozik a marhahús, a máj, a kagyló, a baromfi, a hal, a dúsított gabonafélék, a tojás, a sajt, a joghurt, a tej és a dúsított növényi tejek (mint például a szója-, mandula- vagy rizstej). Érdekesség, hogy  a bélrendszerünkben élő baktériumok között is vannak fajok, amelyek előállítják. Ahhoz, hogy meg tudjuk emészteni a B12-t, a gyomorsav jelenléte szükséges. A felszabaduló vitamin ezután egy fehérjéhez (a gyomornyálkahártya sejtjei által termelt belső faktorhoz) kötődik, és eljut a vékonybélbe, ahol felszívódik a véráramba.

A B12 vitamin hatása – hiányállapotok

Kezelés nélkül a B-12-vitamin hiánya vérszegénységhez, fáradtsághoz, izomgyengeséghez, bélrendszeri problémákhoz, idegkárosodáshoz és hangulati zavarokhoz vezethet.

A legtöbb ember elegendő B-12-vitaminhoz jut a kiegyensúlyozott étrendből. Idősebb felnőttek, vegetáriánusok, vegánok és olyan emberek azonban, akiknek olyan betegségei vannak, amelyek befolyásolják a B-12-vitamin élelmiszerekből történő felszívódását, előnyös lehet az orális kiegészítők használata. A szervezet csak annyit szív fel, amennyire szüksége van, és minden felesleg a vizeleten keresztül távozik.

A B12-hiány tünetei:

·        egyensúlyi problémák

·        depresszió

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

·        extrém fáradtság vagy izomgyengeség

·        memóriavesztés vagy zavartság

·        zsibbadás vagy bizsergés a kezekben és a lábakban

·        vérszegénység (anémia)

A B12- hiány egyéb okai közé tartozik:

·        a B12-vitamin kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például gyomorégés elleni gyógyszerek (gyomorsav-gátlók), illetve a Metformin, amelyet inzulin rezisztens, vagy cukorbetegek szednek

·        olyan étrend, amely nem tartalmaz állati eredetű termékeket (vegetáriánus és vegán)

·        bizonyos fogyókúrás műtétek

·        autoimmun betegségek, amelyek megtámadják a gyomornyálkahártyát vagy a gyomor-bélrendszert.

Vízben oldódó vitaminként, a B12-t legjobb étkezés előtt, éhgyomorra bevenni. Fotó: Getty Images
Vízben oldódó vitaminként, a B12-t legjobb étkezés előtt, éhgyomorra bevenni. Fotó: Getty Images

A B12 vitamin és az energia szint

Vannak olyan helyzetek, amikor szervezetünk extrém fáradtsággal és kimerültséggel jelez, hogy valami nincs rendben. Élettanilag rengeteg olyan betegség vagy állapot létezik, amely okozhatja, ám ezek közül egyik a B12 vitamin nem megfelelő szintje a szervezetben. Lehet, hogy szedünk multivitamint vagy komplex B-vitamin készítményt, mégis depressziós hangulatban, fáradtan töltjük a mindennapokat. Ennek egyik oka lehet, hogy nem megfelelő időpontban szedjük a B12 vitamint, így nem szívódik fel, és nem hasznosul megfelelően.

Ha arra gyanakszunk, hogy a B12 vitamin szint nem megfelelő a szervezetünkben, érdemes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni. A lelettel, – ha szükséges – forduljunk orvoshoz, aki a továbbiakban a szedéssel vagy a szervezetbe más bejuttatási móddal (injekció) kapcsolatban segítséget nyújthat.

A legjobb időpont a B12 vitamin bevételére

Vízben oldódó vitaminként, a B12-t legjobb étkezés előtt éhgyomorra bevenni. Ez azt jelenti, hogy legalább 30 perccel étkezés vagy uzsonna előtt vagy két órával étkezés után. Ezzel szemben a nagyobb dózisú B12 injekciót általában havonta egyszer adják be, amennyiben az orvos indokoltnak tartja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A metabolikus szindróma kardiovaszkuláris szövődményei

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: +1 °C

Borult, többfelé párás időben lesz részünk. A csapadéksáv gyengülve tovább mozdul észak felé, délután elsősorban hazánk északkeleti, északi felén lehet időszakos csapadék. Zömmel eső, záporeső várható, de a Dunántúlon - egyre inkább csak a magasabban fekvő tájakon - havas eső, havazás is előfordulhat. Az északias szél főként a Nyugat-Dunántúlon és a Zemplén térségében lesz élénk, néhol erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul. A fronthatás tehát állandósult a hétvégére, így a fejfájásra hajlamosak még nem lélegezhetnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra