Mi a különbség a rendszertelen és a kemény széklet között?

Sokan küzdenek a problémával, hogy székelési ingerük vagy teljesen kiszámíthatatlan időpontokban jelentkezik, vagy pedig az ürítés nehézkessé, esetleg fájdalmassá válik. Bár a bélmozgás gyakorisága egyénenként nagyban eltérő lehet, ha egyáltalán nincs benne rendszer, vagy gyakori székrekedés tapasztalható, akkor ez már nem tekinthető optimálisnak.

A rendszertelen széklet

A napi egyszeri székletürítés átlagosnak számít, ennél sűrűbben vagy ritkábban is elfogadható azonban, amennyiben rendszeres ritmust követ, és a széklet normál állagú. A túlságosan lágy, vagy az erőlködéssel ürülő kemény széklet azonban már problémát jelenthet, akárcsak az, ha a székelési inger teljesen rendszertelenül és kiszámíthatatlanul jelentkezik.

A rendszertelenség leggyakoribb oka többnyire az életmódban keresendő, csak az esetek kisebb százalékában utalhat betegségre vagy kóros állapotra. A mozgáshiányos életvitel mellett sokaknál általános napi gyakorlat, hogy például nincs ebédidő - de akár reggeli vagy vacsoraidő sem: helyette csak futtában, gyorsan bekapnak valamit, ha éppen van egy perc idejük. A kiszámíthatatlan étkezések azonban nagy valószínűséggel kiszámíthatatlan székelési ingerrel járnak együtt, ráadásul ha az éhségérzetet néhány falat ennivalóval vagy egy gyors kávéval nyomjuk el, könnyen előfordulhat az is, hogy nem keletkezik a székelési inger kiváltásához elegendő bélsár sem.

rendszertelen széklet

A bélfal stimulálása

Hogy rendszeres székletünk legyen, elsősorban a szokásainkon kell változtatni: többet sportolni, mozogni , és megfelelő időt szánni a - nagyjából azonos időpontokban történő - minőségi, rostban gazdag étkezésre, valamint a folyadékfogyasztásra. Ez azonban nem mindig egyszerűen kivitelezhető, ezért különböző, biztonságosan használható bélfalstimulánsokat is segítségül hívhatunk. Ezek a vény nélkül kapható készítmények a vastagbélfal nyálkahártyájában található idegvégződések közvetlen stimulálásával fokozzák a bélmozgásokat, így gyorsítva a széklet útját, illetve hatásukra nő a széklet víztartalma is, ami szintén segíti a könnyebb ürítést.

A megfelelő rostbevitellel nem csak a székrekedést kerülhetjük el: fontos szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartásában, csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét, sőt bizonyos ráktípusok megelőzésében is szerepe van. A rosthiányos táplálkozás már rövidtávon is panaszokat okozhat!

A kiszámítható időintervallumban ható hashajtó szerek főként a rendszertelen széklet vagy székletürítési inger hiánya esetén nyújtanak segítséget. Ha tabletta formájában alkalmazzuk, kíméletesen fokozza a bélmozgást, és elősegíti a víz és az ásványi sók felhalmozódását a bélben. Amennyiben gyors hatást szeretnénk elérni, válasszuk a végbélkúpot, amely fél órán belül fejti ki a hatást, cseppet pedig akkor használjunk, ha fontos számunkra az egyéni adagolás, illetve ha - a háziorvossal szorosan egyeztetve - egészen kisgyermeknek szeretnénk vele segíteni.

Kemény, száraz széklet

Ez az állapot igen kellemetlen lehet, folyamatos teltségérzéssel jár együtt, ráadásul minél tovább tart, annál nehezebben indul meg a folyamat, hiszen a széklet nedvességtartalma egyre inkább visszaszívódik, szárazabbá, keményebbé, és ezáltal még nehezebben üríthetővé válik. Akárcsak a rendszertelen széklet esetén, szintén elsősorban a mozgásszegény, stresszes életmód, valamint az olyan táplálkozási szokások okozzák a problémát, mint a kis mennyiségű, de magas kalóriatartalmú, rostszegény ételek a túlzott zsír-, fehérje. és finomítottcukor-bevitel mellett, illetve a kevés folyadékfogyasztás.

Az ozmikus hashajtók

Kemény széklet, valamint fájdalmas ürítés esetén szintén elsősorban az életmódváltásra kell helyezni a hangsúlyt: minél több mozgás mellett a kiszámítható és minőségi étkezésre, valamint fontos, hogy kerüljük a stresszt, vagy tanuljuk meg annak hatékony feloldását.

Ha szeretnénk emellett hatékony külső támogatást is igénybe venni, támaszkodhatunk az olyan ozmotikus hashajtókra, amelyek makrogoltartalmuknál fogva az ozmotikus nyomás növelésével tartják vissza a vizet a vastagbélben. Ez a hatóanyag nem szívódik fel, hanem a szervezeten áthaladva továbbjut a vastagbélbe. A víz hordozóanyagaként visszatartja a folyadék felszívódását a belekben, ami megnöveli a víz mennyiségét a vastagbélben, így lágyítva a kemény székletet és megnövelve annak mennyiségét. Ez a folyamat elősegíti a bélmozgást és megkönnyíti a székelést.

Amennyiben az ozmotikus hashajtószereket a betegtájékoztatóban leírtak szerint alkalmazzuk, biztonságos segítőink lehetnek a hétköznapokban, így nem kell elviselnünk a székrekedés által okozott kellemetlen tüneteket és elkerülhetjük az esetleges szövődményeket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra