Amerikai sebészek sikeresen végrehajtották a világ első emberi hólyagátültetését - írja a Science Alert. A bonyolult, nyolcórás beavatkozást május 4-én hajtották végre, melynek során egy vesét és hólyagot vettek ki egy szervdonortól, majd egy olyan betegbe ültették azokat be, aki vesebetegség és rák miatt elvesztette ezeket a szerveket.
Életmentő és életminőséget javító kezelések előtt nyithat utat
„A vese azonnal nagy mennyiségű vizeletet termelt, és a beteg vesefunkciója azonnal javult” – mondja Nima Nassiri urológus a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetemről. Hozzátette: a műtét után nem volt szükség dialízisre, és a vizelet megfelelően elfolyt az új hólyagba. Röviddel ezután a beteg normálisan tudott vizelni – amire hét éve nem volt képes.
Világszerte emberek millióit érint valamilyen hólyagkárosodás, így ez a beavatkozás sok ember számára adhat reményt a későbbiekben. A szakemberek szerint nem túlzás az orvostudomány történelmi pillanatának nevezni ezt a beavatkozást, ami életmentő és az életminőséget jelentősen javító kezelések előtt nyithat utat a későbbiekben. A súlyosan károsodott hólyagműködésű betegek számára eddig az egyetlen lehetőség a belek egy részének átalakítása volt, amelyek a hólyag feladatainak egy részét át tudták venni. Ez a módszer ugyanakkor az esetek 80 százalékában szövődményekkel jár, mondja Gill, beleértve az emésztési problémákat vagy a vesefunkció elvesztését az emésztő- és húgyúti mikrobiomok közötti hatalmas különbségek miatt.
Hólyagátültetéssel már korábban is kísérleteztek, azonban hihetetlenül nehéznek bizonyult a szervet átszövő, bonyolult érrendszer miatt. Az orvoscsapat több mint négy éve készül erre a műtétre.