Hogyan készüljünk a nőgyógyászati ultrahangra?
Mire számíthatunk előtte, utána és közben?A nőgyógyászati ultrahang legtöbbször örömteli időszakhoz, a várandóssághoz kötődik. Nemcsak ekkor lehet rá szükség: ellenőrzés vagy bármilyen kismedencei elváltozás gyanúja szükségessé teheti elvégzését.
Előtte és közben

Hasi ultrahang
Hasi ultrahangnál viszont sokat segíthet a szakembernek a telt hólyag, ezért ha ilyen vizsgálatra készülünk, igyunk előtte 4-6 pohár vizet legalább fél órával előtte. Ne aggódjunk, vizsgálat után ki fognak engedni a mellékhelyiségbe, ha szorít a szükség. Terhességi vizsgálatoknál sokszor van lehetőség arra, hogy az ultrahang-felvételt megkapjuk, ha viszünk megfelelő adathordozó eszközt, például egy üres DVD-lemezt: erről kérdezzük meg nőgyógyászunkat.
A hüvelyi vizsgálat járhat kellemetlen, feszítő érzéssel, de normális körülmények között nem szabad ilyenkor fájdalmat éreznünk. Ha mégis, mindenképpen számoljunk be róla nőgyógyászunknak. A hasi ultrahang semmilyen fájdalommal nem jár, a gél lehet kicsit hideg, de az ultrahang hullámait nem fogjuk érezni, és nem járnak veszéllyel egészségünkre.
Utána
Ha teli hólyaggal kellett megjelennünk a vizsgálaton, utána lesz lehetőségünk elmenni a toalettre. A hasunkra kent ultrahang-gélt vagy az orvos törli le papírtörlőkkel, vagy nekünk adja, és minket kér meg, hogy töröljük le magunknak. Ezután - vagy már a procedúra közben - az orvos elmondja a vizsgálat eredményét, és leletet is fog adni róla, illetve a magzatról készített felvételeket adathordó eszközre másolja. Mivel a vizsgálat teljesen biztonságos, fájdalommentes, és nem-invazív, utána nyugodtan visszatérhetünk mindennapi teendőinkhez, nem kell pihennünk vagy a szokásosnál jobban kímélnünk magunkat.Nyelésröntgen: tudjon meg mindent a vizsgálat előtt! - A gasztroenterológust kérdeztük
Hogyan készüljünk a nőgyógyászati ultrahangra? - Mire számíthatunk előtte, utána és közben?
Hogyan készüljünk terheléses vércukorvizsgálatra? - Mire figyeljünk előtte, utána és közben?
Csőbe dugva szeletel fel a CT - A CT-vizsgálat
Elcsípni a kiugró vérnyomást: mi segíthet? - A 24 órás vérnyomásmérés
Hogyan készüljünk a hasi ultrahangra? - Mire számítsunk előtte, utána és közben?
Nyakba akasztható doboz figyeli szívünket - Ilyen a 24 órás EKG-vizsgálat