Fibromyalgia: lehet, hogy ön is érintett?

Miért olyan nehéz diagnosztizálni a fibromyalgiát? Fáradékonyság, alvászavarok, állandó, szűnni nem akaró, az egész testre kiterjedő tompa fájdalom? Az orvosok pedig csak széttárják a kezüket?

Mit kell tudni a fibromyalgiáról?

A fibromyalgiával foglalkozó szakemberek szerint átlagosan három-öt évbe kerül, míg valakinél sikerül diagnosztizálni a betegséget. Ez azt jelenti, hogy minimum három évig szenved valaki a fájdalomtól, az alvászavaroktól, az állandó fájdalomtól, a fáradékonyságtól és a depressziótól.

Fibromyalgia: a gyakran félrediagnosztizált betegség A fibromyalgia egy gyakori és igen fájdalmas betegség, mely főleg az izmokat és a lágy szöveteket érinti. Meglehetősen nehéz diagnosztizálni , és gyakran összekeverik más betegségekkel.

A fibromyalgia egyik tünete a fáradékonyság, fibromyalgia fájdalom izomfájás rejtélyes betegség fáradékonyság alvászavarok
A fibromyalgia egyik tünete a fáradékonyság

A rejtélyes betegséget nagyon nehéz diagnosztizálni, többek között azért, mert nincs ismert oka, a tünetei pedig könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. Bár elvileg létezik olyan vérteszt , mely kimutathat a fibromyalgiára utaló elváltozásokat, a diagnózis alapját mégis inkább a beteg leírása alapján állítják fel.

Fibromyalgia: milyen tünetei vannak?

A beteg számára is nagyon megterhelő

Általában akkor mondják ki, hogy fibromyalgia a tünetek okozója, ha minden más lehetséges betegséget kizártak. Ez persze nagyon hosszadalmas folyamat, sok időt, energiát és természetesen anyagi forrásokat emészt fel, ráadásul a beteg számára is nagyon megterhelő (lelkileg és fizikailag egyaránt), hogy orvostól orvosig jár, egyik gyógyszert veszi be a másik után, a tünetei mégsem enyhülnek.

A tünetek sokfélesége és széles spektruma szintén megnehezítheti a diagnózist: a fibromyalgia nemcsak állandó fájdalommal, alvászavarokkal , szorongással járhat együtt, de például a szem kiszáradásával, bőrproblémákkal, hasi görcsökkel és emésztési panaszokkal, fáradékonysággal és migrénnel. Ezekkel pedig sokszor különböző specialistákat keresnek fel a betegek, akik a saját szakterületüket érintő problémát kezelik csak, nem pedig az egész betegséget. A fibromyalgia ráadásul gyakran átfedést mutat más betegségekkel, például a lupusszal, az irritábilis bél szindrómával , a depresszióval.

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk fibromyalgiára?

  • izomfájdalmak, izommerevség (különösen felkelés után), izomgyengeség, illetve izomgörcsök
  • fáradékonyság, energiahiány, állandó kimerültség
  • álmatlanság, alvászavarok
  • memóriazavarok, koncentrálási nehézségek
  • hasfájás, hasi görcsök, puffadás, hányinger, krónikus hasmenés vagy székrekedés
  • fejfájás
  • az állcsont, illetve az arc fájdalma, érzékenysége
  • érzékenység a fényre, hangos zajokra, bizonyos szagokra, a hidegre
  • a kar, a lábak, a kéz- és lábfejek, valamint az arc bizsergése, zsibbadása
  • duzzadtságérzet a kezeken és lábakon (valódi ödémásodás nélkül)

A tünetek általában romlanak, intenzívebbé válnak a nap folyamán: a kora reggel, a késő délután és az este a legrosszabb. A fibromyalgia tüneteit szintén rontja a fáradtság, a feszültség, a tétlenség (a rendszeres mozgást a fibromyalgia egyik legjobb ellenszerének tartják!), az időjárás változásai, a hideg, és a hormonális változások (például menstruáció előtt rosszabbul érezheti magát a beteg).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra