És az ön veséje vajon egészséges?

A vese egészséges volta kulcsfontosságú a szervezet működése szempontjából, erre azonban sokszor csak akkor fordítunk figyelmet, amikor már megtörtént a baj.

Hazánkban a betegek több mint felénél sürgősségi helyzetben - csak a vesebetegség végstádiumában - ismerik fel a veseelégtelenséget. Az ilyenkor fennálló életveszélyes állapot a dialíziskezelés azonnali elkezdését teszi szükségessé. Pedig az időben felfedezett vesebetegség gyógyszeresen kezelhető, progressziója jelentősen lassítható. Ma Magyarországon már közel 600 ezer ember szenved a vesebetegség valamely stádiumában, s ez a szám évente 3-4 százalékkal növekszik.

Figyelemfelkeltő világnap

Március 14-én a vese betegségeire hívják fel a figyelmet a nyolcadik alkalommal meghirdetett vese világnap keretében, amelynek kiemelt témája idén az akut veseelégtelenség.

A veseelégtelenségre, valamint a krónikus vesebetegségre való figyelemfelhívás érdekében a Nemzetközi Nephrologiai Társaság (ISN) és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége (IFKF) magyar kezdeményezésre 2006 óta minden évben március második csütörtökjén – azaz idén március 14-én – tartják a vese világnapját. Ez az orvos számára azt jelenti, hogy a vesebetegség mint kifejezett kockázatsokszorozó állapot még inkább a látótérbe kerüljön, és ez az attitűd a súlyosabb állapotok megelőzését szolgálhassa.

A veséről

A vese legfontosabb feladata, hogy a vérbe bekerülő anyagcsere termékeket, méreganyagokat kiszűrje, és eltávolítsa a szervezetből. A veseelégtelenség akkor lép fel, amikor a vesék valami miatt már nem tudják ezt a funkciót maradéktalanul ellátni. Az akut vesebetegség akkor áll fenn, ha a vesék működése rohamosan romlik, majd teljesen leáll. Ennek több oka is lehet, mint például: a vérnyomás hirtelen esése, valamilyen fertőzés vagy mérgezés, immunbetegség, továbbá a vesefunkcióra bizonyos gyógyszerek mellékhatása is káros lehet. A romlási folyamat néhány hét, vagy akár pár nap alatt is lejátszódhat, sokszor, amikor végül felismerik a valós problémát, már nem elég a gyógyszeres kezelés, hanem a beteget dializálni szükséges. Hazánkban a betegek több mint felénél sürgősségi helyzetben - csak a vesebetegség végstádiumában - ismerik fel a veseelégtelenséget, amikor az elveszett veseműködés már csak dialízissel pótolható. Ezért fontos, hogy amikor vesebetegség gyanúja merül fel, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert egy egyszerű vérvizsgálattal ellenőrizni lehet az eGFR-értéket, amely a vesék működésére utal.

Az akut veseelégtelenséget induláskor nem mindig egyszerű megítélni, mivel kezdetben, az azt kiváltó betegség tünetei elfedhetik. Általánosságban azonban megállapítható, hogy akut vesebetegség esetében a vizelet mennyisége hirtelen lecsökken, de az is előfordulhat, hogy teljesen megszűnik. Ennek következménye a végtagokon és az arcon jelentkező vizenyő, továbbá a vesebetegség jele lehet deréktáji fájdalom, étvágytalanság, hányinger, hányás vagy hasmenés is. Amennyiben a veseleállás végstádiumú krónikus vesebetegség eredménye, úgy az sajnos visszafordíthatatlan következményekkel jár, s a betegnek a salak- és méreganyagok kiszűréséhez rendszeres vesepótló kezelésre, azaz dialízisre van szüksége az életben maradáshoz.

A Vese Világnapi aktivitásokon túl a dialízisszolgáltató cégek, a szakmai és betegszervezetek összefogásában 2011 tavaszán elindították a Nemzeti Vese Programot. A program célja, hogy felhívja a figyelmet az alapbetegségekre, a megelőzés és szűrés fontosságára, valamint bemutassa a minőségi dialíziskezelés szerepét és a transzplantáció lehetőségét. A lakosság és a betegek információval történő ellátásán túl a program nagy hangsúlyt fektet az érintett szervezetek és szakemberek közötti szakmai párbeszéd folytatására és egy cselekvési terv kidolgozására. A Nemzeti Vese Program egész éves munkájában igyekszik a Vese Világnapjának kulcsüzeneteit eljuttatni az érintett célcsoportok és a lakosság felé.

Forrás: B. Braun Avitum sajtóanyag

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +18 °C

Kora délelőttig túlnyomóan derült időre van kilátás, csak kisebb körzetekben lehet több felhős az égen, ahol kisebb zápor is előfordulhat. Ezt követően napos, gomolyfelhős időre van kilátás. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott helyenként átmenetileg össze is állhat a felhőzet, egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Vasárnap késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 29 és 34, késő este 17, 27 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra