Mi az a B12-vitamin?
Az emberi szervezet nem termel B12-vitamint, ezért az étrendből kell bevinnünk. A kiegyensúlyozott táplálkozás segíthet a megfelelő ellátottságban, hiszen a B12 jelen van állati eredetű élelmiszerekben, így a vörös húsban, baromfiban, tojásban, tejtermékekben és halban. Vegetáriánus és vegán B12-források lehetnek a dúsított gabonafélék, növényi tejek, kenyér és élesztő.
Mivel a B12-vitamin kulcsfontosságú a DNS-szintézisben és a vörösvérsejtek termelésében, valamint az idegrendszer támogatásában, ezért hiányában számos tünet azért jelentkezik, mert az egészséges vérsejtek száma túl alacsony. A szervezetnek rengeteg vörösvérsejtre van szüksége ahhoz, hogy oxigént szállítson a szervezetbe, valamint a szerveinket jó egészségben tartsa. A vitamin létfontosságú szerepet játszik továbbá az agy és az idegek megfelelő működésében is.
A B12-vitamin hiánya hematológiai elváltozásokat, neurológiai és pszichiátriai problémákat eredményezhet, amelyek ingerlékenységben, de akár személyiségváltozásban, depresszióban és memóriavesztésben nyilvánulhatnak meg.
8 tünet, amely jelezheti a B12-vitamin hiányát
A hiányállapot gyakran lappangva alakul ki. Fontos azonban figyelmet fordítani a jelekre, mert a hosszú távon kezeletlenül idegrendszeri károsodáshoz is vezethet!
1. Bizsergő kezek és lábak
A B12-vitamin hiánya okozhat tűszúrás-szerű érzést a kezekben vagy a lábakban, amely szétterjedhet a végtagokban is. Egy másik érzés, amit érezhetünk: mintha láthatatlan kesztyűt vagy zoknit viselnénk. Ezek a tünetek azért jelentkeznek, mert a vitamin, döntő szerepet játszik az idegrendszer működésében. Hiánya idegvezetési problémákat vagy idegkárosodást okozhat.
Az idegrendszerben a B12-vitamin segít a mielin nevű anyag előállításában, amely védi az idegeket, és segíti az ingerek továbbítását. Elegendő mielin hiányában az idegek hajlamosabbak a károsodásra.
A problémák gyakoribbak a kéz és a láb idegeiben, amelyeket perifériás idegeknek neveznek. A perifériás idegek károsodása bizsergést okozhat ezekben a testrészekben.
2. Sápadtság
A B12-vitamin hiánya sápadt bőrhöz vagy a bőr sárgulásához vezethet. Ezek a bőrszínváltozások akkor alakulhatnak ki, ha az ember szervezete nem képes elegendő vörösvértestet előállítani.
Elegendő vörösvértest hiányában a bőr sápadtnak tűnhet. A B12-vitamin hiánya vörösvértestek hiányát vagy megaloblasztos vérszegénységet okozhat, amely sárgás bőrszínnel járhat.
Az ilyen típusú vérszegénység gyengítheti a vörösvértesteket is, amelyeket a szervezet gyorsabban lebont. Amikor a máj lebontja a vörösvértesteket, bilirubint szabadít fel. A bilirubin egy barnás anyag, amely a sárgaságra jellemző sárgás tónust adja a bőrnek.
3. Fáradtság
A megaloblasztos vérszegénység a B12-vitamin hiánya miatt vezethet fáradtság érzés alakulhat ki. Ha nincs elegendő vörösvértest ahhoz, hogy az oxigént szállítani tudja a szervezet, rendkívül fáradtnak érezhetjük magunkat.
4. Heves szívverés és légszomj
A gyors szívverés is a B12-vitamin-hiány tünete lehet. A szív gyorsabban kezdhet verni, hogy pótolja a szervezetben lecsökkent vörösvértestek számát. Ezzel a reakcióval a szervezet megpróbálja biztosítani, hogy elegendő oxigén keringjen, és elérje az összes szervet.
A B12-vitamin-hiányból eredő vérszegénység légszomjat is okozhat. Ennek oka is a vörösvértestek hiányával és a gyors szívveréssel kapcsolatos.
5. Problémák a szájban
A B12-vitamin hiánya hatással lehet a szájüreg egészségére. Okozhat:
- glossitist (nyelvgyulladás), amely duzzadt, sima, vörös nyelvet okoz
- rossz íz, vagy égő érzést a szájban
Ezek a tünetek a vörösvértest-termelés csökkenése miatt jelentkeznek, ami miatt kevesebb oxigén jut el a nyelvbe.
6. Mentális tünetek
A B12-vitamin hiánya befolyásolhatja az ember hangulatát, és mentális egészségügyi problémákhoz vezethet.
Például egy 2020-as tanulmány bizonyítja a kapcsolatot a B12-vitamin-hiány és a depresszió között, ami arra utal, hogy a vitamin alacsony szintje növeli a depresszió kialakulásának kockázatát.
7. Gondolkodási nehézségek
A mikrotápanyagokról ismert, hogy befolyásolják az agy normál szerkezetét és funkcióit. A B12-vitamin hiánya gondolkodási problémákat okozhat, amit kognitív károsodásnak neveznek. Ezek a problémák közé tartozik a gondolkodási vagy érvelési nehézség és a memóriavesztés. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy az alacsony B12-vitamin szint a demencia, Alzheimer-kór és a Parkinson-kór tüneteivel is összefüggésben lehet. Az agyba jutó oxigén mennyiségének csökkenése okolható ezekért a problémákért.
8. Emésztési problémák, csökkent étvágy és fogyás
A B12-vitamin hiány hatással lehet az emésztőrendszerre. A vörösvértestek csökkenése azt jelenti, hogy nem jut elegendő oxigén a bélbe. Emésztési problémák, például hányinger következtében a B12-vitamin-hiányban szenvedők elveszíthetik étvágyukat. A csökkent étvágy hosszú távon fogyáshoz vezethet.
Egyéb tényezők, amelyek B12-vitamin-hiányhoz vezethetnek:
Ilyenek lehetnek; a túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás vagy bizonyos gyógyszerek, például egyes gyomorégés elleni gyógyszerek és a metformin szedése.
Ha a B12-vitamin hiánya felmerül, laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizhető a szintje.