Az APS ezért veszélyes

Az antifoszfolipid szindróma (APS) egy véralvadási zavar, amely fokozott véralvadási készséggel jár. Kétszer gyakoribb nőknél, mint férfiaknál, és bár jelentkezhet önállóan is, különösen gyakori egy bizonyos autoimmun betegség esetén.

Magyarországon is több ezer embert érint a lupusz. Részletek itt.

A Hughes-szindrómaként is ismert kórkép autoimmun eredetű: az immunrendszer hibás működése a véralvadási rendszer foszfolipidjei ellen termel antitesteket. Ezek a vérben megjelenő antifoszfolipidek fokozzák a vérrögösödés kockázatát, így növelve a betegeknél a trombózishajlamot. Az antifoszfolipid szindróma megjelenhet önállóan vagy más autoimmun betegség következtében is. Utóbbi esetben szekunder, vagyis másodlagos APS-ről beszélünk. Az autoimmun kórképek közül is ki kell emelni a szisztémás lupuszt: e betegeknél mintegy 40 százalékra tehető az APS előfordulása.

Teherbeesés előtt javasolt kivizsgálni

"A lupusszal kezelt autoimmun betegeim figyelmét mindig felhívom az APS kockázatára, amennyiben gyermekvállalási szándékukat jelzik" - mondta el dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. Hozzátette, ezt azért nagyon fontos megemlíteni, mert az APS a terhesség bármely időszakában okozhatja az embrió vagy a magzat méhen belüli elhalását, ezáltal vetélést, koraszülést - de következtében megnő a terhességi toxémia kockázata is.

Megfelelő kezelés és orvosi kontroll mellett kivédhetők az APS veszélyei
Megfelelő kezelés és orvosi kontroll mellett kivédhetők az APS veszélyei

A magzat fejlődése a gazdag érhálózattal ellátott méhlepényen, majd köldökzsinóron keresztül történik. A méhlepényben vagy a méhben létrejövő érelzáródás következtében a magzat nem jut elég oxigénhez és táplálékhoz, így elhal. Emellett az antifoszfolipid antitestek jelenléte okozhat meddőséget is: ilyen esetben sokszor még lombikbébitechnikával sem sikerül ép terhességet létrehozni. Azoknál a várandós nőknél, akiknek magzata a terhesség második felében elmarad a növekedésben, 10-15 százalékban kimutatható az antifoszfolipid antitest jelenléte, jóllehet egyéb klinikai jele még nem mutatkozik a betegségnek.

Megelőzési lehetőségek

APS esetén kezelés nélkül a terhességek közel 90 százaléka magzati veszteséggel fejeződik be. Mindez azonban részben elkerülhető vagy jelentősen csökkenthető, ha a betegség gyanúja esetén - akár diagnosztizált lupusznál, a tervezett teherbeesés előtt - orvoshoz fordul a beteg. Egy vérvétel segítségével megállapítható, hogy esetében kimutatható-e az APS jelenléte. Ha bebizonyosodik, hogy így van, akkor létezik kezelési lehetőség: tervezetten, alvadásgátlás védelmében kell vállalni a terhességet. Az alvadásgátlást végig kell vinni a várandósság alatt, és szülést követően is folytatni kell a gyermekágyas időszakban. A terápia ellenőrzés mellett biztonsággal alkalmazható. Idejében megkezdett kombinált véralvadásgátló kezeléssel, rendszeres orvosi felügyelet mellett tehát a terhesség APS esetén is kiviselhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra