Aranyér: már az első tüneteknél kezelni kell (x)

Szégyenkezés helyett vegyük kezünkbe az irányítást: ha az aranyér tüneteit időben felismerjük, és azokat minél előbb kezeljük is, jó eséllyel megelőzhetjük a betegség súlyosbodását.

Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége, amely Magyarországon ma már népbetegségnek számít: egyes felmérések szerint az ötven feletti korosztályban minden második embert érinti. A betegség leggyakoribb közvetlen kiváltó oka a székelés közbeni erőlködés. Mivel pedig a székrekedés esetén az erőlködés is gyakrabban fordul elő, az aranyér megjelenésében közvetetten jelentős szerepe van a helytelen, rostszegény táplálkozásnak. De ugyanígy a mozgásszegény életmód és a rendszeres ülőmunka is elősegítheti a kialakulását.

Az aranyér kezelése a betegség súlyosságának függvénye, azt azonban fontos tudni, hogy minél hamarabb felfedezzük fel, annál könnyebben lehet kezelni a problémát. Az aranyér előrehaladott stádiumban már akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Az aranyér stádiumai

Az enyhe fokú, belső aranyér gyakran tünetmentes, ebben a kezdeti stádiumban pedig csak vizsgálattal, végbéltükrözéssel lehet felismerni a betegséget. Ilyenkor még általában nincs szükség kezelésre, de érdemes odafigyelni a rostban gazdag táplálkozásra.

Az aranyér legelső tüneteként az érintettek általában arra lesznek figyelmesek, hogy székelés után a toalettpapíron vércsík jelenik meg. Ebben a második stádiumban az aranyeres csomók néha már kitüremkednek, de maguktól vissza is húzódnak. Ilyenkor már tapintható, érezhető, érzékelhető az aranyér, de igazi kellemetlenséget még nem okoz, rendszerint nem jár fájdalommal, a vérzés pedig csekély mértékű. Bármilyen kevés panasszal is jár, akkor cselekszünk helyesen, ha már ebben a stádiumban kezelni kezdjük a problémát, megakadályozva ezzel, hogy komolyabb gond legyen belőle.

A székeléskor érzett fájdalom az aranyér egyik tünete lehet. Fotó: Getty Images
A székeléskor érzett fájdalom az aranyér egyik tünete lehet. Fotó: Getty Images

A harmadik stádiumban az aranyeres csomók már nem húzódnak vissza, de kézzel még visszahelyezhetők. A kitüremkedő aranyér kellemetlen, fájdalmas, és vérzés is jelentkezhet. Az aranyér okozta feszítő, szúró érzés ülés közben sok esetben tovább fokozódik.

A negyedik, egyben utolsó stádium abban különbözik az előzőtől, hogy a kitüremkedő aranyércsomót már kézzel sem lehet visszahelyezni a végbélnyílásba. Ilyenkor rendszerint már fájdalmas és nagyon érzékeny az aranyér, ami a kitüremkedés miatt különösen kellemetlen. Ez az a stádium, amikor feltétlenül orvosi beavatkozásra van szükség. A meglévő tünetekhez ráadásul még a nyálkahártya gyulladása is társulhat, ha pedig a kívülre kerülő csomó felszíne sebesre dörzsölődik, akkor váladékozás is jelentkezhet.

Az aranyér kezelése

Tünetmentes állapotban nincs szükség kezelésre, de az életmódunkra azért érdemes jobban odafigyelnünk (rendszeres mozgás, rostdús táplálkozás). Ha viszont már érzékeltük magunkon az aranyér okozta kezdeti panaszokat - viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés - akkor ne várjunk sokáig, keressünk megoldást a problémánkra. Mivel a végbélben és a végbélnyílás környékén előfordulhatnak más betegségek is, mielőtt bármilyen házi kezelésbe kezdenénk, érdemes egy alapos proktológiai vizsgálatot elvégeztetni, hogy szakember is megerősítse a diagnózist.

Számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre, ezek közül a betegség stádiumától függően, személyre szabottan kell kiválasztani a megfelelőt. Az aranyér enyhe, kezdeti eseteiben gyógynövényes ülőfürdők, illetve vény nélkül kapható végbélkúpok és kenőcsök is csökkenthetik a panaszokat. A 3-4. stádiumban azonban az esetek többségében sebészeti beavatkozásra van szükség, hogy így távolítsák el az aranyeres csomókat.

Proktis-M kúp és kenőcs

A legjobb elkerülni és megelőzni az aranyér kialakulását, de ha mégis jelentkeznek az aranyér első tünetei - viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés - hatásos segítséget jelent a hialuronsav és több gyógynövény előnyös hatásait egyesítő Proktis-M termékcsalád . Klinikai vizsgálatok igazolták a hialuronsav kiemelkedő hidratáló képességét, amely felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis M kúp a végbélben jelentkező, míg a Proktis M plus kenőcs a végbélnyílás körül kialakuló panaszok enyhítésére, a tünetektől függően akár kombinálva is használható. Mindkét készítmény recept nélkül kapható a gyógyszertárban. Legyenek ott a házi patikánkban: a családban bárkinek, bármikor lehet aranyere.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra