Aranyérműtét: ezért nem kell félnünk

Az aranyér egy igen elterjedt betegség, de szerencsére ma már jól kezelhető. Sokan rettegnek az operációtól, pedig egy teljesen veszélytelen beavatkozásról van szó.

Aranyérnek a végbélnyálkahártya alatt kialakuló érköteget hívjuk, amely gyulladásával és megnagyobbodásával kellemetlen tüneteket eredményez. Bár kevesen beszélnek róla, valójában egyáltalán nem számít ritka betegségnek, sőt: minden harmadik embernél kialakul az élete során, az 50 feletti korosztály körében pedig még ennél is gyakoribb az előfordulása. Leggyakoribb tünetei a székelés után papíron maradt vércseppek, egy kitapintható csomó a végbélnyílásnál, illetve a viszketés és a diszkomfortérzet ezen a tájékon.

Manapság a betegség már igen jól gyógyítható, a kezelés módját azonban az is meghatározza, hogy milyen súlyosak a panaszok. Ez alapján négy stádiumot különböztetnek meg az orvosok, és míg az első két stádiumban a helyes életmód, illetve bizonyos kenőcsök és kúpok használata is enyhítheti a tüneteket, a harmad- és negyedfokú aranyér esetén már előfordulhat, hogy csak a műtét jelenthet megoldást. Ettől sokan rettegnek, valójában azonban nincs rá okuk: manapság az aranyérműtét már egy rutinbeavatkozás, amely gyakorlatilag semmilyen komoly veszélyt nem jelent a betegre. Néhány szabályt azonban nem árt betartani.

A betegség kezeléséről egy proktológussal is érdemes egyeztetni.
A betegség kezeléséről egy proktológussal is érdemes egyeztetni. Fotó: Getty Images

Így zajlik az aranyérműtét

A műtétet helyi érzéstelenítéssel és altatással is elvégezhetik, utóbbi jobban megviselhet bizonyos betegeket, ezért nem mindenkinek ajánlott. A műtét során az oda-, illetve elvezető ereket elkötik, a megnagyobbodott csomókat pedig leválasztják. Több eljárás is ismert, az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb az úgynevezett gumigyűrűs leszorítás, amely során a duzzadt érpárnát egy speciális gyűrűvel szorítja le az orvos, amely ettől elhal. A vágást csinálhatják lézerrel is, amely a keletkező sebet tulajdonképpen lehegeszti, így a fertőzés esélye is kisebb, és a gyógyulási folyamat is felgyorsul. Létezik injekciós terápia is, melynek során egy befecskendezett oldattal zárják le a keringésről az érintett szakaszt.

Rövid távon a seb elfertőződése és vérzése jelenthet veszélyt, hosszabb távon pedig előfordulhatnak széklet- és vizeletürítési zavarok, mivel a végbél záróizma is megsérülhet a beavatkozáskor. A legtöbb esetben azonban a műtétet sem fájdalmak, sem pedig szövődmények nem kísérik.

Mit tegyünk, hogy ne újuljon ki a betegség?

A műtét után a helyes életmód kialakítása az egyik legfontosabb feladat, melynek alapja a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott, rostokban gazdag táplálkozás és a gyakori folyadékfogyasztás. Fontos az is, hogy a sebet tisztán tartsuk, az érintett területet naponta több alkalommal is mosni kell, és napi egy-két alkalommal fertőtlenítés is javasolt. Azért túlzásba sem szabad esni ezeknek a készítményeknek a használatával, hiszen nagy dózisban a bőrön lévő, hasznos baktériumokat is elpusztítja, ez pedig szintén növelheti a gyulladások és fertőzések veszélyét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért az ország keleti felén alapvetően száraz és napos idő várható a fátyolfelhők mellett, míg a Dunántúlon nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós eső várható, ott kiadós mennyiség is hullhat, az összefüggő csapadékzóna lassan araszol kelet felé. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 14 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt áll be a maximum-hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra