Alzheimer-kór: az első jelek

Az Alzheimer-kór kezdetét jelző csendes rohamokat fedeztek fel az amerikai Baylor Orvostudományi Főiskola kutatói. A tanulmány áttörést hozhat az új terápiák kidolgozása terén.

Észrevétlen rohamok az agy mélyén

A szakemberek speciális vizsgálati eszközökkel mutatták ki, hogy az idegsejt-pusztulással járó betegség a halántéklebeny mélyén elhelyezkedő hippokampuszban előforduló rohamokkal kezdődik. A jelenséget egereken már 10 évvel ezelőtt is felfedezték, most azonban két emberi páciensen is sikerült kimutatniuk a baljós jeleket. Ehhez vékony elektródákat helyeztek a betegek agyának mélyebb régióiba, a hagyományos vizsgálati eszközök ugyanis nem képesek kimutatni a rohamokat, amelyek görcsöket sem okoznak. A kutatók ezért csendes rohamként nevezték el a jelenséget.

Speciális vizsgálati módszerekkel fedezték fel a kutatók a csendes rohamokat
Speciális vizsgálati módszerekkel fedezték fel a kutatók a csendes rohamokat

"Nagyjából 10 évvel ezelőtt meglepetést jelentett számunkra, amikor felfedeztük a rohamokat egy kísérleti egérben. Megmérve az állat agyának elektromos aktivitását, abnormális kisüléseket találtunk, amelyek rohamhoz hasonlító mintázatot öltöttek, miközben az egér nem produkált görcsöket. Véleményünk szerint ezek a mélyebb agyi régiókban fellépő rohamok vezethetnek a memóriaproblémákhoz" - mondta el dr. Jeffrey Noebels, a főiskola neurológus professzora.

Az Alzheimer-kór egy idegsejt-pusztulással járó betegség, pszichés és viselkedési tünetekkel járó, fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás. Részletek itt.

Fontos lépés a terápia szempontjából

A kísérletek során apró bemetszéseket ejtettek a páciensek koponyáján, ezeken keresztül pedig elektródákat vezettek a két igazoltan Alzheimer-kóros beteg agyába. Ezt követően már képesek voltak tisztán megfigyelni a csendes rohamokat, amelyeket az olyan általános agyi vizsgálatok, mint az EEG nem képesek kimutatni.

Noebels kollégája, dr. Andrew Cole kifejtette, hogy a rohamok hozzájárulhatnak a betegséget megalapozó degeneratív folyamatok kialakulásához, illetve fel is gyorsíthatják. Hozzátette, a jelenség felfedezése kritikus lépés lehet afelé, hogy a tudósok megértsék a betegség mögött meghúzódó folyamatokat, egyben ajtót nyissanak az új terápiás megközelítések előtt.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.