Vérvizsgálat

Alfa-1-antitripszin

A vizsgálat egy vérben keringő fehérje, az alfa-1-antitripszin szintjét határozza meg. A fehérje alacsonyszintje tüdő- és májbetegségekkel járhat együtt.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból készül

Normál érték

A normálérték a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

Az alfa-1-antitripszin egy májban, egyes vérsejtekben és a tüdő egyes sejtjeiben termelődő, a vérben megtalálható fehérje. Nevét onnan kapta, hogy a tripszin, a kimotripszin és az elasztáz nevű, fehérjéket bontó enzimeket gátolja. Ezek a fehérjebontó enzimek a táplálékban található fehérjék lebontásában, valamint pl. a fertőző ágensekkel szembeni védelemben játszanak szerepet. A hatásuk azonban nem lehet korlátlan, mivel ekkor az egészséges szövetek is károsodhatnának. Gátlásukban van kiemelt szerepe az alfa-1-antitripszinnek

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot fiatalkorban kialakuló tüdőtágulat, illetve májzsugor okainak meghatározására használják.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

Az alfa-1-antitripszin szintje egy viszonylag gyakori öröklött betegségben genetikai okok miatt lehet alacsonyabb. Alacsony szintje esetén a fehérjebontó enzimek kerülnek túlsúlyba, mely szervkárosodásokhoz (tüdőtágulathoz, májcirrózishoz, bőrgyulladásokhoz) vezet. Minél alacsonyabb a vérszint, annál valószínűbb a máj- vagy tüdőbetegség kialakulása. Az öröklött betegségnek több formája létezik, ennek meghatározása segít a várható szervkárosodás kialakulásának meghatározásában.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Az alfa-1-antitripszin szintje akut vagy krónikus gyulladások, bizonyos tumorok esetén magasabb lehet, de ennek nincs jelentősége, mert ezen emelkedés alapján nem lehet a gyulladást vagy a tumort diagnosztizálni.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Alacsony vérszintjének legtöbbször genetikai oka van. A betegséget rendszeres alfa-1-antitripszin adásával lehet karbantartani. Nagyon fontos, hogy a dohányzás megsokszorozza a tüdőtágulat kockázatát, azaz akik ilyen öröklött hajlammal rendelkeznek, azok semmiképp ne dohányozzanak. Súlyos májbetegség esetén májátültetés jöhet szóba. Emellett fehérjehiányos állapotok (hiányos táplálkozás, fehérjevesztés a vizelettel), heveny hasnyálmirigy-gyulladás, illetve égések esetén is alacsonyabb vérszint észlelhető.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, majd délután északnyugaton kezdhet el szakadozni a felhőzet. Többfelé várható csapadék, délen inkább eső, míg északabbra havazás, havas eső, fagyott eső valószínű. Legfeljebb átmenetileg alakulhat ki vékony, olvadozó hóréteg. Főként északnyugaton lehet élénk a délies szél, majd délutánra ott is mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +4 fok között alakul. Késő este -2, +3 fok között alakul a hőmérséklet. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki