Az álvemhesség tünetei és kezelése kutyáknál

Ha kutyánk váratlanul elemeli a lakásban fellelhető kis plüssöket, sőt papucsainkat is begyűjti, és óvja, védelmezi ezeket, akkor gyanakodhatunk álvemhességre is.

A tünetek 1-2 hónappal az ivarzást követően jelentkeznek, kialakulásukat pedig a hormonháztartás egyensúlyának felborulása okozza. A betegség lefolyása a probléma súlyosságától függően akár több mint egy hónapig is tarthat.

Az álvemhesség tünetei

A tünetek erőssége nagyon széles skálán mozog.

  • az állat nyugtalan, viselkedése megváltozik
  • anyai ösztönök jelentkeznek nem vemhes szukáknál: elvonulnak és kuckót építenek
  • a has mérete megnő
  • az emlők megduzzadnak, begyulladnak, és tej, esetleg barnás színű váladék ürül az emlőmirigyekből
  • hányás, étvágytalanság
  • levertség

Álvemhesség esetén akár egy papucsot is kicsinyeként óvhat a kutyánk
Álvemhesség esetén akár egy papucsot is kicsinyeként óvhat a kutyánk

Az álvemhesség okai

A betegség pontos oka egyelőre ismeretlen. Bizonyos kutyafajtákban gyakrabban előfordul, például tacskókban . Elsősorban a hormonháztartás, ezen belül is a progeszteron- és a prolaktin-elválasztás zavara áll a háttérben. Egyes szukák esetén a méh és a petefészek eltávolítása utáni 3-4. napon jelentkezik a probléma.

Az álvemhesség diagnózisa

A tulajdonos pontos beszámolóját követően az állatorvos vér- és vizeletvizsgálatot végez. Képalkotó eljárásokkal kizárható az esetleges terhesség vagy a méhfertőzés. Legtöbbször nem mutatható ki eltérés, ha nincs más lappangó betegség a háttérben.

Az álvemhesség kezelése

Elmondható, hogy amíg az álvemhesség fennáll, addig az állatorvos nagyon ritkán ír elő gyógyszeres kezelést. Ha azonban a tejelválasztás aggasztó mértékű vagy a viselkedésváltozás problémát okoz, akkor szükséges az állatorvosi beavatkozás.

Az emlőmirigyek duzzanatát hideg vizes borogatással lehet csökkenteni. Gyakran gallért is adnak az állatokra, hogy ne nyalogathassák az emlőjüket, amivel serkentik a mirigyszekréciót. Kifejezetten ajánlott a diétás étrend, amellyel tovább mérsékelhetjük a tejelválasztást. Továbbá lényeges, hogy mozgásban gazdag életmódot alakítsunk ki: sokat sétáltassuk a kutyánkat, mert ezzel is elősegítjük a gyógyulását.

Az álvemhesség prognózisa

A betegség prognózisa minden esetben jó, 2-3 hét alatt magától elmúlik. Megelőzésként az állatorvos előírhat hormonális kezelést, illetve indokolt esetben a méh és a petefészkek eltávolítása is ajánlott.

Miért esznek olykor a kutyák és a macskák is füvet? Miért hánynak tőle? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra