Az irritábilis bél szindrómáról (IBS) és a visszérbetegségről általában külön beszélünk. Az egyik emésztési zavar, a másik keringési probléma. De vajon tényleg ennyire távol állnak egymástól? A legújabb életmódkutatások szerint nem: a két állapot mögött sokszor ugyanazok az okok húzódnak meg, és gyakran kéz a kézben járnak.
Székrekedés – közös tünet, közös rizikó
IBS esetén gyakori panasz lehet a székrekedés. Az erőltetett székletürítés pedig fokozza a hasűri nyomást, ezáltal ronthatja a vénás keringést, és hozzájárulhat a visszeresség kialakulásához vagy súlyosbodásához. Egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy a krónikus székrekedéssel élő embereknél jelentősen megnő a vénás pangás kockázata az alhasi területen, ami elősegítheti a visszerek kialakulását.
Ülő életmód
Mindkét betegség gyakoribb ülő életmód mellett. Az IBS-ben szenvedők sokszor kerülik a mozgást a tünetek miatt, ez pedig a vénás pangást is fokozhatja. Szakemberek szerint az IBS-sel élők 60 százaléka napi 6 óránál többet tölt ülve, ami hosszú távon mind a bélműködésre, mind a keringésre káros hatással van.
Stressz és szorongás
Az IBS pszichoszomatikus eredetű is lehet. Emellett a krónikus stressz keringési zavarokat is előidézhet – bár ez nem közvetlen oka a visszérnek, részben befolyásolhatja a kockázatot.
Hormonális hatások (nőknél)
Mind az IBS, mind a visszér gyakoribb nőknél, és hormonális változások (például menstruáció, terhesség, menopauza idején) mindkettő tüneteit súlyosbíthatják.
Mit lehet tenni, ha mindkét betegség kialakult?
Ha valaki IBS-sel és visszérproblémával is küzd, az életmódváltás (diéta, mozgás, stresszkezelés) kulcsfontosságú lehet – egyszerre javíthatja a bélműködést és a keringést. Az alábbi életmódbeli lépések mindkét állapot javulásához hozzájárulhatnak.
- Napi könnyed mozgás (séta, jóga, úszás) segíti a bélműködést és a keringést.
- Stresszcsökkentő technikák – mindfulness, relaxáció, autogén tréning – enyhíthetik az IBS tüneteit és javíthatják a keringést.
- Rostban gazdag, de IBS-barát étrend (FODMAP-diéta) egyensúlyban tarthatja az emésztést anélkül, hogy fokozná a székrekedési hajlamot.
- A lábak felpolcolása és a kompressziós harisnya főleg visszeres panaszok esetén ajánlott, például hosszú ülés után.