Szenvednek a madarak a repülőterektől

A repülőgépek zajának hatásait vizsgálták kutatók a repülőterek térségében élő madarakon. Kimutatták, hogy az állatok agresszívebbé váltak, valamint úgy énekelnek, mintha elveszítették volna hallásukat.

A fitiszfüzike (Phylloscopus collybita) alacsonyabb frekvencián énekel, ha élőhelye közelebb van a manchesteri repülőtérhez vagy az amszterdami Schiphol repülőtérhez. Ennek oka az ornitológusok szerint, hogy a madár már nem érzékeli a magasabb frekvenciákat a repülőgépek túlzott zaja miatt.

repülőgép, repülés, zaj, hallásromlás, agresszivitás, madarak, repülőtér
A repülőgépek zajától agresszivebbé válnak a madarak. Fotó: 123rf

Más hang, más viselkedés

Korábbi tanulmányokból kiderült, hogy a széncinegék és más madárfajok énekének frekvenciája is megváltozik: magasabb hangon énekelnek, ha városban vagy autóutak mentén élnek. Ennek oka az lehet, hogy alkalmazkodtak környezetükhöz, magasabban énekelve jobban hallathatják hangjukat a közlekedés keltette alacsonyabb frekvenciájú zajban. A repülőgép zaja azonban nagyon hangos és minden frekvenciát lefed. Így hiába éneklenek a madarak más frekvencián, nincs semmilyen hasznuk belőle.

A városi környezetben élő varjaknak magasabb a koleszterinszintje, mint a vidéken élő madaraknak - derítették ki amerikai ornitológusok. A részleteket korábbi cikkünkben találja!

A madárdalokat visszahallgatva a kutatók azt is megfigyelték, hogy a brit repülőterek közelében élő hím fitiszfüzikék agresszívebben válaszolnak társaiknak, mint a csöndesebb helyen élők. A kutatók szerint ez a kommunikációjukat megzavaró zaj keltette stressz jele lehet. Ahelyett, hogy konfliktusaikat énekkel rendeznék, a madarak verekednek, ami energiát von el tőlük. Ez az energia nem lesz jelen, amikor párosodnak, illetve a madarak jobban ki vannak téve a sérüléseknek és a ragadozóknak.

A szakemberek úgy vélik, hogy felfedezésük nemcsak ezekre a madárfajokra vonatkozik. "Kutatócsoportunk becslése szerint az manchesteri repülőtér térségében mintegy száz faj 16 ezer egyede él, amik a repülőgépzúgással összefüggő hallásveszteségben szenvedhetnek. Figyelembe véve, hogy a világ repülőterei növekedek és terjeszkednek, ez a jelenség világszerte aggodalomra ad okot" - figyelmeztetett Hans Slabbekoorn, a tanulmány egyik szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra