Sebápolás otthon

A tél elmúltával, a tavasz, a jó idő, a megújuló természet varázsa, a kerti munkák szükségszerűségének parancsa minden korosztályt a szabadba hív. A gyermekektől a már mozogni alig tudó idős emberig a napfény hívó hatásának nem tud ellenállni senki.

A tél elmúltával, a tavasz, a jó idő, a megújuló természet varázsa, a kerti munkák szükségszerűségének parancsa minden korosztályt a szabadba hív. A gyermekektől a már mozogni alig tudó idős emberig a napfény hívó hatásának nem tud ellenállni senki.

A szabadban folytatott tevékenységek, sport, munka, kirándulás közben bármikor keletkezhetnek kisebb, nagyobb sérülések, sebek, amelyeknek megfelelő elsődleges ellátása szövődmény nélküli, gyors gyógyulást eredményez. A szabadban szerzett sebek további sorsában fokozottabban játszik szerepet a sebek szennyezettsége, így fertőzött sebek továbbfertőzési lehetőségének megelőzése, a helyes sebkezelés, nemcsak megrövidíti a kellemetlenségek, vagy a szenvedés időszakát, hanem számos súlyos szövődmény is megelőzhető (pl.: a fertőzés, a gennyes folyamatok átterjedése az izületekre, a csontvelőre), amelyek akár tartós rokkantságot okozhatnak.

"Az optimális sebgyógyulás alapvető feltéttele a sebek elsődleges, szakszerű ellátása és kezelése." A sebek mindig váratlanul keletkeznek, és - bár a sebellátás az egyik legősibb orvosi tevékenységnek tekinthető - az első ellátók, szinte mindig a laikusok köréből kerülnek ki. A gyakorló orvosok a legelképesztőbb sebellátási hiedelmekkel találkoznak, melyek közül nem egy kifejezetten nehezíti az orvosi ellátást, felesleges fájdalmat és további szövődmény veszélyt okozva a sérültnek. Az egyik leggyakrabban előforduló hiba a szennyezett seb (legyen az metszett, vágott, szúrt seb, vagy harapás) bőséges beszórása valamilyen sebhintőporral, amelynek eltávolítása igen nagy fájdalmat és további felesleges szövetroncsolást okoz, esetleg a további ellátást, a sebszélek egyesítését is nehezíti.

A sebgyógyulást befolyásoló tényezők: a sérülés formája, súlyossága, a sérülés körülményei (másodlagos károsodások, fertőzöttség foka) és a szervezet ellenálló képessége, aktuális általános állapota, esetleg meglévő krónikus betegségeinek milyensége.

Minden seb egyúttal folytonossági hiányt, behatolási kaput jelent a kórokozók számára, melyek a seb környezetében vannak, ezért a sebkezelés alapelve, hogy minden sebet, sérülést fertőzöttnek kell tekintenünk és a kezelés elsődleges célja a fertőzés veszélyét minimálisra csökkenteni.

Elsősegély nyújtásakor, azaz a sebellátás első szintjén törekedni kell arra, hogy a seb szennyezettségét a lehetőség szerint csökkentsük. A sebszélek lemosása bőrfertőtlenítő oldattal és a seb steril fedése ellátásaként elegendő.

A házipatika nélkülözhetetlen része tehát a steril kötszer és valamilyen bőrfertőtlenítő oldat pl.: Betadine. A jódtartalmú Betadine a legtöbb csírát, vírust és baktériumot elpusztítja a sebben. Vigyázat, a legjobb sebfertőtlenítés mellett is előfordulhat, főleg rozsdás szeg okozta, vagy trágyával, földdel szennyezett seb esetén, hogy tetanusz oltásra is szükség van.

A sérülés típusai:

Horzsolás: ilyenkor a bőrnek csak a felső rétege sérül, a gyógyulás a horzsolás mélységétől függ. A teendő a sebet Betadine oldattal fertőtleníteni, a sebbe került idegentestet (homok, por, stb.) Betadinnal átitatott vattapálcával eltávolítani, steril fedés.

Vágott seb: apró vágásnál elég a sebtapasz, a mély és nyitott sebet össze kell varrni. Elsősegély: vérzéscsillapítás, a seb Betadine oldattal történő fertőtlenítése, steril sebfedés.

Zúzott sebek: a testszövetek durva behatásra roncsolódnak. A zúzott, elhalt szövetroncsok ideális környezetet jelentenek a baktériumok számára, a seb könnyen fertőződhet. Itt is alkalmazhatunk az elsősegély nyújtásakor, fertőtlenítésre Betadine oldatot, a sebre steril kötszert tegyünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra