Oda csap a villám, ahová akar

A villámok működését még ma sem értjük igazán, és bár akadnak kimondottan veszélyes helyek, gyakorlatilag oda csap be a mennykő, ahová akar - hívta fel a figyelmet Márton Pál villámvédelmi szakember.

Egy múlt heti viharban a Tátra lengyel oldalán négy, míg szlovák részén egy ember meghalt a villámcsapások következtében, több mint százan pedig megsérültek. A szakértő szerint a lengyelországi Nagy-Giewonton álló hatalmas, tizenöt méter magas vaskereszt miatt a terület kimondottan veszélyes. Ettől függetlenül kiszámíthatatlan, hová fog lecsapni a villám.

villám, villámcsapás, villámlás, vihar, mennydörgés,
A villámcsapás maradandó károsodásokat okozhat, ezért jobb megelőzni a bajt. Fotó: 123rf

Egy villám általában nyolc-százhúsz milliszekundumig tart, ám e rövid idő alatt is hatalmas energiát bocsát ki: akár több millió voltos feszültség is keletkezhet. Ez lényegesen könnyebben terjed a meredek ösvények mentén rögzített, mászást segítő drótkötelekben, mint a sziklákban vagy az azokat fedő vékony földrétegben. De az is a végzettel néz farkasszemet, aki egy-két kilométerrel arrébb kapaszkodik a láncokba a szikraképződéskor.

Így kerülhetjük el a villámcsapást

Annak az esélye, hogy villám csapjon belénk, nagyjából egy a hatszázezerhez, mégsem szabad félvállról venni a megelőzést. Egyes kutatások szerint évente 240 ezer ember szenved el valamilyen sérülést villámcsapás miatt, és nagyjából 24 ezer ember bele is hal.

Mi történik, ha belénk csap a villám? A válaszért kattintson ide!

Az elkerülés legjobb módja, ha nem tartózkodunk szabad ég alatt, amikor a villámok veszélyesen közel csapnak le. Ezt a hang és a fény terjedésének távolsága alapján könnyen kiszámolhatjuk: ha meglátjuk a villámot, kezdjük el számolni, hogy hány másodperc telik el a mennydörgésig. Ha nem tudunk 30-ig elszámolni, akkor a villám tíz kilométeren belül keletkezett - ez már veszélyesen közeli érték. Ilyenkor minél előbb húzódjunk négy fal közé.

Ha autóba ülünk, húzzuk fel az ablakokat, és ne nyúljunk a kormányhoz, illetve semmilyen fém alkatrészhez! Az épületben maradjunk távol az ajtóktól, az ablakoktól és a vezetékes telefontól, valamint ne támaszkodjunk olyan falnak, amelyben elektromos kábelek futnak! A legjobb, ha a zuhanyozást és a mosogatást is elhalasztjuk a vihar végéig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra