"Nem tudnék elképzelni ennél izgalmasabb hivatást"

Egy 28 éves mentőápoló megosztotta a betegellátás közben átélt legmegrázóbb élményeit, és elmondta véleményét a Gálvölgyi-ügyről is.

Hugó (a nevét a cikkíró megváltoztatta) már gyerekkorában is segíteni próbált másokon. Korán elhatározta, hogy orvos lesz belőle, végül a mentőzés felé sodorta az élet. „Mindig bennem volt a vágy, hogy jobbá tegyem mások életét. Nem tudnék elképzelni ennél izgalmasabb hivatást” – vallja Hugó az rtl.hu oldalán.

mentőápoló, mentőtiszt, mentős, OMSZ, mentőautó
Ahány mentő van, annyiból kell kihozni a maximumot. Ha sok az eset, akkor egy betegnek sajnos várnia kell ." Fotó: Getty Images

Egy apró hiba is végzetes lehet

Néha nagyon nehéz, ki tud égni az ember – mondja, ennek ellenére egyelőre könnyen túl tud lendülni a holtpontokon. Hiába hullafáradt húsz óra robotolás után, bármennyire megterhelő lelkileg is a munkája, nem engedheti meg magának, hogy leeresszen, hiszen, mint mondja, „egy apró hiba akár egy emberéletbe kerülhet”. A munkája ugyanakkor hatalmas adrenalinlöketet ad neki. Karrierje kezdetén Hugó nehezen tudott túllendülni egy-egy eseten, napokig kattogott a történteken, de manapság szinte egy csettintésre maga mögött tudja hagyni a munkát.

Hugó rengeteg súlyos pszichiátriai esettel találkozott, amik valószínűleg örökre nyomot hagytak benne. Az egyik legmegrázóbb esete egy skizofrén beteg volt. A férfi egy buszmegállóban őrjöngött, agresszív viselkedése miatt hívták ki rá a 112-t. Hugó megtudta a rendőrségtől, hogy ismert pszichiátriai beteg, és mivel nem szedi a gyógyszereit, gyakran hívnak hozzá mentőt. A mentőautóban leszíjazva szállították a beteget, akit tévképzetek gyötörtek, és folyamatosan kiszámíthatatlan, kényszeres mozdulatokat tett. Összefüggéstelenül ordítozott, az egyik pillanatban Luciferhez imádkozott, majd egy személyiségváltást követően csecsemőként, az ujját szopkodva bömbölt. Mivel sejteni sem lehetett, hogy mit fog tenni legközelebb, a rendőri kíséret ellenére Hugó egész úton egy ollót szorongatott a kezében. Féltem, hogy nem fogok élve kiszállni a mentőből – mondta Hugó, hozzátéve: a mentőzésben alapszabály, hogy a saját és a bajtársai életét nem sodorhatja veszélybe egyetlen beteg miatt sem.

Ha sok az eset, a betegnek sajnos várnia kell

Szóba került Gálvölgyi János esete is. Mint köztudott, a súlyos állapotba került színészhez hiába hívtak mentőt a lányai, az fél óra elteltével még el sem indult a helyszínre, így végül nekik kellett bevinniük a kórházba. Hugó úgy vélekedik, hogy a mentőszolgálat a legtöbbet hozza ki magából, de a munkaerőhiány és a rengeteg feladat miatt nem mindig képes ellátni minden esetet a megfelelő időn belül. A kapacitás hiányát pedig a szervezettség sem tudja pótolni: ahány mentő van, annyiból kell kihozni a maximumot. Ha sok az eset, akkor egy betegnek sajnos várnia kell a mentőre, mert nincs meg a kellő létszám, kevés az ember, akárcsak a fizetés – magyarázza.  

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +4 °C

Nagyrészt napos idő lesz fátyol- és gomolyfelhőkkel, utóbbiak időszakosan jobban összeállhatnak. Csapadék nem valószínű. Az élénk északnyugati szél időnként megerősödik.A hőmérséklet délután 15, 20, késő este 9, 15 fok között várható. A hidegfront elvonultával megszűnik a fronthatás. Szerdán már anticiklon határozza meg időjárásunkat, így a frontérzékenyek szervezete is pihenhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!