Súlyos betegségeket terjeszthetnek az új szúnyogfajok Magyarországon

Magyarországon is megjelentek és szaporodnak olyan szúnyogfajok és kullancsok, amelyek korábban csak a melegebb és szárazabb afrikai, ázsiai, dél-európai területeken fordultak elő, és amelyek súlyos betegségeket terjeszthetnek. A kutatók igyekeznek szoros megfigyelés alatt tartani ezeket - írja a Telex.

A Magyarországon is azonosított új szúnyogfajok és kullancsok aggasztó helyzetet vetítenek előre: ezek ugyanis olyan, súlyos betegséget kiváltó trópusi kórokozókat képesek terjeszteni, mint a zika, a dengue, a chikungunya, a kullancsenkefalitisz vagy a krími-kongói vérzéses láz vírusa - hívja fel rá a figyelmet témával foglalkozó cikkében a Telex. 

Az ázsiai tigriszúnyog magyarországon nem őshonos faj. Fotó: Getty Images
Az ázsiai tigriszúnyog magyarországon nem őshonos faj. Fotó: Getty Images

Amint arról a lap beszámol: a Magyarországon őshonos 50 csípőszúnyogfajon kívül három olyan faj is van, amelynek jelenlétét csak az elmúlt 10 évben mutatták ki: ez az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog. 

Résen kell lennünk

Ezek a Távol-Keletről, Délkelet-Ázsia trópusi és szubtrópusi régióiból származó inváziós fajok az éghajlatváltozás, valamint a globális kereskedelem és turizmus következtében jutottak el Európába – ezzel együtt Magyarországra is –, és sikeresen alkalmazkodtak a kontinentális éghajlathoz.

"Azért tartunk tőlük, és azért tartjuk szoros megfigyelés alatt ezt a három fajt, mert egyrészt könnyen szaporodnak az emberközeli élőhelyeken, például a kisebb tárgyakon felgyűlt vízben, másrészt több olyan kórokozót tudnak potenciálisan terjeszteni, amelyek egy része Magyarországon még nem is ismert” - nyilatkozta a Telexnek Garamszegi László, az Eötvös Loránd Kutatói Hálózathoz tartozó Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója.

Bizonyos kullancsfajokkal ugyanez a helyzet. Ahogy arra a szakember felhívta a figyelmet: az utóbbi években egyre több szomszédos országban bukkantak fel és terjednek a Hyalomma kullancsok, amelyek képesek például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére is. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra