Lehet, hogy ólomtartalmú vizet iszunk, csak nem tudunk róla

Hogyan deríthetjük ki, hogy van-e ólom a csapvizünkben? Mitől szennyeződhet be ólommal a víz? Milyen egészségügyi következményei lehetnek, ha ólmos vizet iszunk? A legfontosabb információk egy helyen.

Kevesen tudják, de a közműszolgáltató csupán a vízóráig felelős a vízminőségért – az ingatlanon belül viszont már a tulajdonos feladata, hogy biztosítsa, hogy megfelelő minőségű, biztonságosan fogyasztható víz folyjon a csapból – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán közzétett videójában a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

ivóvz, csapvíz
Lehet, hogy ólomtartalmú vizet iszunk, és nem is tudunk róla. Fotó: Getty Images

A tudtunk nélkül ólmos vizet ihatunk

Az ólomtartalmú vizet szinte lehetetlen laikusként, laborvizsgálatok nélkül felismerni, ugyanis nincsen jellegzetes íze vagy szaga. A régi épületekben különösen magas az ólomszennyeződés kockázata. Az ólom az alábbiakból oldódhat bele az ivóvízbe:

  • ólomcső,
  • csaptelep,
  • vízóra,
  • rézcsövek,
  • ólomtartalmú idomok,
  • horganyzott acélcsövek,
  • ólomtartalmú forrasztóanyagok.

Hogyan hat az egészségünkre az ólom?

Az ólom fogyasztásának egészségügyi következménye nagyban függ a vér ólomszintjétől, vagyis a bevitt ólom mennyiségétől. A káros hatásokra a várandósok, a magzatok és a kisgyermekek a legérzékenyebbek. A gyerekeknél az alábbi problémák léphetnek fel:

  • mentális fejlődési zavar,
  • magatartászavar.

Felnőtteknél jellemzően csak hosszú távú bevitel esetén okoz tüneteket az ólom. A leggyakoribb következmények közé tartozik a vérszegénység, az idegrendszeri panaszok megjelenése és a vesekárosodás is.

Mit tehetünk a kockázatok csökkentéséért?

Az NNK tájékoztatása szerint az ólombevitel már egy kis odafigyeléssel is csökkenthető. Ehhez az alábbiakat tanácsolják:

  • Iváshoz és ételkészítéshez hideg vizet használjunk.
  • Fogyasztás előtt folyassuk a vizet 1-2 percig.
  • Használjunk bevizsgált víztisztító berendezést.
  • A végleges megoldás érdekében, amennyiben van rá lehetőségünk, cseréltessük ki az ólomcsöveket.

A víz elengedhetetlen az élethez, ezért nagyon fontos, hogy elegendő mennyiséghez jussunk belőle mindennap - ám nem mindegy, hogy milyen minőségű vizet iszunk. Bár a víztisztítók manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, sokan nincsenek tisztában az esetleges kockázatokkal.

Jó tudni továbbá, hogy csapvizünk ólomtartalmát bármely, az ivóvízvizsgálatra akkreditált laboratóriumban bevizsgáltathatjuk. De addig is érdemes megnézni a csapvíz ólomtartalmáról készített kockázati térképet, amely segítségével megtudhatjuk, lakóhelyünkön mekkora az ivóvízben előforduló ólom kockázata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra