Koronavírus: így hat a járvány az orvosokra

Az új típusú koronavírus-járvány tetőzésekor a fertőzötteket kezelő egészségügyi személyzet több mint harmada álmatlanságtól szenvedett Kínában - mutatta ki egy új tanulmány. Az érintett dolgozókat gyakrabban sújtotta depresszió, szorongás és traumatikus stressz is.

Az álmatlanság, avagy inszomnia egy gyakori alvászavar , amely esetén az érintettek nehezen tudnak elaludni, nehezen alusszák át az éjszakát, illetve a kelleténél hamarabb kelhetnek fel reggelente. Habár ébredés után is fáradtnak érzik magukat, már nem tudnak újra álomba merülni. Az álmatlanság nemcsak az energiaszintre és a hangulatra lehet negatív kihatással, de a fizikai egészségre, a munkahelyi teljesítményre és az életminőségre is egyaránt. A zavar jelentkezhet akut és krónikus formában, illetve önmagában vagy valamilyen egyéb egészségügyi probléma következtében.

koronavírus, COVID-19, SARS-CoV-2, világjárvány, Vuhan
Betegeket vizsgál egy ápoló a koronavírus-járvány tetőzésekor a kínai Vuhanban. Fotó: MTI/EPA/Jüan Cseng

Minden harmadik egészségügyi dolgozó érintett

"A stresszhez köthető inszomnia jellemzően csupán átmeneti, és mindössze néhány napig áll fent. Ha azonban a COVID-19 járvány folytatódik, az álmatlanság fokozatosan krónikus inszomniává válhat klinikai körülmények között" - mutatott rá dr. Bin Csang, a kantoni Southern Medical University professzora, a most megjelent tanulmány egyik szerzője. A kutatók összesen 1563 egészségügyi dolgozó adatait gyűjtötték össze online kérdőívek segítségével január 29. és február 3. között, a koronavírus-járvány tetőzésekor Kínában.

A résztvevők 36,1 százaléka, 564 fő számolt be inszomniás tünetekről. Ez az arány egybecseng a korábbi kutatások eredményeivel is, amelyeket a 2002-es SARS-járvány pszichológiai hatásai kapcsán folytattak le. Akadt például olyan felmérés, amely a SARS-betegeket ápoló nővérek 37 százalékánál rögzített álmatlanságot. A mostani kutatás szerint az alvászavarral küzdő dolgozók körében jelentősen magasabb volt a depresszió előfordulási aránya is, különösen a közepesen súlyos és súlyos állapotú esetek kapcsán. Hasonló összefüggést találtak továbbá a szorongásra és a traumatikus stresszre vonatkozóan is.

Hatalmas nyomás alatt dolgoztak

A kínai tudósok igyekeztek azonosítani az inszomnia fellépéséért felelős legfőbb tényezőket is. Ezek közül a legerőteljesebbnek a COVID-19 betegség hatékony kezelésével kapcsolatos bizonytalanságot találták. Számszerűsítve erről a fajta aggodalomról mintegy háromszor gyakrabban számoltak be az inszomniával küzdő csoport tagjai. Ugyancsak érzékenyebbek voltak az alvászavarra az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező dolgozók. A kutatók szerint ennek oka az lehet, hogy a kevésbé képzett kórházi személyzet körében erősebben jelentkezett a járvány kimenetele miatt érzett félelem.

"Úgy a második óra vége felé kezdtem érezni, hogy lassul a mozgásom, nem kapcsolok olyan gyorsan. Mintha nem bírnám olyan jól a tempót. Aztán homlokomra csaptam - volna, ha nem véd a plexiüveg" - sürgősségi osztályon dolgozó szerzőnk saját tapasztalatai alapján mesélte el, milyen védőfelszerelésben ledolgozni 12 órát. Bővebben itt.

A tanulmány szerzői arra is rámutattak, hogy az egészségügyi dolgozók általában véve hihetetlen stressz alatt voltak kénytelenek végezni a munkájukat. Folyamatosan közeli kontaktusban voltak a páciensekkel, akiktől bármikor elkaphatták a vírust. Eközben nemcsak maguk miatt aggódtak, hanem amiatt is, nehogy megfertőzzék a családtagjaikat és barátaikat. Ráadásul napi több mint 12 órán keresztül nehéz védőfelszerelést kellett hordaniuk, amit le sem vehettek egy percre sem, mert azzal a fertőzést kockáztatták volna. "Ilyen veszélyes körülmények között az orvosi személyzet mentálisan és fizikálisan is kimerült, emiatt fokozottan veszélyeztette őket a magas stressz miatt kialakuló inszomnia is" - olvasható a Frontiers in Psychiatry című tudományos folyóiratban április 14-én megjelent tanulmányban.

Forrás: eurekalert.org

Olaszországban egy kisebb orvoscsapat otthonukban igyekszik kezelni a koronavírus-fertőzött betegeket, így megelőzve, hogy ezek a páciensek később kórházba kerüljenek. Részleteket az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra