Koronavírus: ezért kell beoltani a gyerekeket

Bár gyerekeknél ritkábban alakulnak ki súlyos panaszok fertőzés esetén, a koronavírus jelenleg domináns delta variáns rájuk nézve is nagyobb veszélyt jelent a korábbiaknál, ezért érdemes élni a védőoltás lehetőségével - figyelmeztetnek a gyermekorvosok.

Milyen mellékhatásokat okozhat a COVID-19 elleni védőoltása beadása 5-11 éves gyerekeknél?

December 15-étől elkezdődik Magyarországon az 5-11 éves kor közötti gyerekek oltása COVID-19 ellen Pfizer-BioNTech-féle oltóanyaggal. A védőoltást az erre kijelölt kórházi oltópontokon és a vakcinát igénylő házi gyermekorvosoknál kaphatják meg a korcsoportba tartozó gyermekek. Időpontfoglaláshoz a szülőknek először regisztrálniuk kell gyermeküket a vakcinainfo.gov.hu oldalon. A regisztráció már elindult, és hamarosan megnyílik az internetes időpontfoglaló is.

December közepétől elkezdik oltani itthon az 5-11 éves gyerekeket COVID-19 ellen
December közepétől elkezdik oltani itthon az 5-11 éves gyerekeket COVID-19 ellen. Fotó: Getty Images

"Mindenképpen ajánljuk a koronavírus elleni oltást, mert az Európai Járványügyi Központ adatai szerint a delta variáns megjelenése óta a többszörösére emelkedett a súlyos esetek száma a gyerekeknél is" - fogalmazott a Portfolio.hu-nak nyilatkozva Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Érdekképviseleti és Szakmai Egyesületének elnöke. Kifejtette, az elmúlt másfél évben a 18 éven aluliaknál is előfordult elvétve sokszervi gyulladás a fertőzés következtében, valamint gyermekek százainál észleltek három hónapon túl elhúzódó poszt-COVID-tüneteket, például aluszékonyságot, tanulási zavarokat, hasfájást és szédülést.

Havasi Katalin kiemelten fontosnak nevezte a krónikus betegséggel élő, valamint a legyengült immunrendszerű gyermekek oltását. Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója szintén arra mutatott rá, hogy a delta variáns miatt több fertőzött gyermek kerül kórházba súlyos tünetekkel. Elsősorban azon gyerekek esetében kell fokozott kockázattal számolni, akik túlsúlyosak vagy más súlyos betegséggel küzdenek. "Főleg akkor alakul ki intenzív ellátásra szoruló állapot gyerekeknél, ha a koronavírus más betegséggel együtt jelentkezve támad" fogalmazott a főigazgató.

A Portfolio.hu cikke szerint az eddigi felmérések alapján a szülők 10-20 százaléka tervezi beoltatni gyermekét COVID-19 ellen, amint erre megnyílik a lehetőség. Teljes védettség a második oltás után alakul ki a gyerekek szervezetében, és mivel a két oltásdózis között esetükben is három hetet javasolt várni, így az első oltottak leghamarabb január közepére, végére válhatnak védetté a fertőzéssel szemben.

Péntek reggelig közel hétezer új fertőzést regisztráltak itthon , miközben elhunyt 166 beteg az országban COVID-19-hez köthetően.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra