Koronavírus: a legjobb és legrosszabb maszkok

A koronavírus elleni védekezéssel kapcsolatban az egyik legfontosabb és leghatékonyabb módszer - a gyakori és alapos kézmosás, illetve a társadalmi távolságtartás mellett - az, ha maszkot viselünk. Ugyanakkor még mindig csak korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésünkre azzal kapcsolatban, hogy milyen fajtát érdemes viselni, illetve hogy melyik típus mennyire hatékony.

A Florida Atlantic University nemrég tett közzé egy kutatást, aminek az eredményei némi útmutatással szolgálhatnak. Az eredményeket a Physics of Fluids nevű szaklapban publikálták. A szakemberek egy füstgép segítségével tüsszentést és köhögést imitáltak egy bábu fejéből, és lézerrel követték a cseppecskéket. Többfajta maszkot tettek fel a bábura majd megfigyelték, hogy melyiken mennyi csepp jutott keresztül, illetve hogy milyen távolságra terjedtek el.

Koronavírus: így sétálunk a járvány idején A koronavírus-járvány számtalan dolgot megváltoztatott. A válsághelyzet a világ nagyvárosait többek között arra ösztönözte, hogy átgondolják és átalakítsák a különböző közlekedési lehetőségeket. Nagyobb teret kapnak például a gyalogosok - van, ahol szó szerint is. Kattintson a részletekért!

Nem mindegyik maszk véd ugyanúgy

Arra jutottak, hogy a többrétegű, szorosan fedő maszkok a leghatékonyabbak, illetve a tölcsérszerű, szűrős maszkok is jól teljesítettek a teszteken. A lazán fedő, illetve kendőből vagy valamilyen más textilanyagból hajtogatott maszkok védenek a legkevésbé, ezek esetében körülbelül dupla és nyolcszoros távolságra jutottak el a cseppek a jól védő maszkokhoz képest.

Nem feltétlenül a legsűrűbben szőtt anyag véd a legjobban. Fotó: Getty Images
Nem feltétlenül a legsűrűbben szőtt anyag véd a legjobban. Fotó: Getty Images

A szakértők a tanulmányban megjegyzik, hogy egy anyag sűrű szövése önmagában még nem jelent garanciát arra, hogy jobban is véd. A bandanák (kendő) anyagának szövése például igen sűrű, mégis gyengén teljesítettek a teszteken.

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai szerint a maszkoknak érdemes legalább három réteg anyagból készülniük, és az a legjobb, ha a belső része pamut. A középső réteg afféle védőrétegként szolgál, ennek anyaga jobb, ha nem szövet, hanem például polypropilén. A külső réteg pedig poliészter vagy poliésztert tartalmazó anyag legyen. A gézből, illetve selyemből készült maszkok nem igazán hatékonyak, és azok sem, amelyek túlságosan rugalmas anyagból készülnek.

A szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy ha bármit is viselünk, ami a szánkat és az orrunkat eltakarja, (nagyon fontos, hogy mindkettőt elfedjük, sajnos gyakran látni, hogy az emberek csak a szájukra húzzák a maszkot, ami gyakorlatilag olyan, mintha nem is viselnének) akkor már tettünk azért, hogy lassítsuk a vírus terjedését. Bármilyen megoldás jobb annál, mintha egyáltalán semmilyen maszk sem lenne rajtunk. Emellett pedig továbbra sem szabad elfeledkezni a távolságtartásról és a gyakori kézmosásról sem.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra