Darázscsípés: kire veszélyes?

Magyarországon mintegy háromszázezer ember lehet allergiás a darázscsípésre, a rovar fullánkjával a szervezetbe juttatott méreganyag pedig súlyos, akár életveszélyes állapotot eredményezhet. Honnan tudhatjuk, hogy mi is allergiásak vagyunk, és mi a teendő csípés esetén?

Nemcsak a darázs, hanem számos más rovar is megcsíphet minket, ezzel pedig kis koncentrációjú méreganyag kerül a szervezetünkbe. A legtöbb esetben ez helyi szinten vált csak ki gyulladást, a méreganyaggal az immunrendszer még könnyen elbánhat. Komolyabb tünetekkel sem jár a csípés ilyenkor, a helyén keletkező piros foltot, illetve a viszketést antihisztamin tartalmú viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök enyhíthetik. Veszélyessé akkor válik a rovarcsípés, ha valamilyen allergiás reakciót vált ki a szervezetből. Mit tehetünk ebben az esetben? Háziorvost kérdeztünk.

A hétköznapi életben a legtöbb gerinctelen állat által okozott fájdalmat csípésnek nevezzük. A fájdalomokozás mechanizmusát vizsgálva viszont rájöhetünk, hogy a fogalmat hibásan használjuk. Az alábbi cikkünkkel segítünk eligazodni a fájdalmas marások, harapások, szúrások és csípések között!

Az allergiás reakció első jelei

"A darázscsípés minden esetben égő fájdalommal jár, és az érintett bőrfelület is kipirosodhat, de ezek még természetes, veszélytelen tünetek. Allergiás reakcióra utalhat, hogyha a csípés helye megduzzad és viszketni is kezd, ha pedig a nyaki régióban, illetve a száj környékén alakul ki duzzanat, amelyet fulladásérzés kísér, már anafilaxiás sokkról beszélhetünk. Ez könnyen súlyos, akár életveszélyes állapotot eredményezhet" - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Szebényi Attila háziorvos. A sokk nehéz légzéssel, fulladással jár, a legszembetűnőbb tünetek pedig az arcon megjelenő ödémás duzzanatok. Az enyhe szédülés, sápadtság a vérnyomás drasztikus csökkenése miatt ájulásig fokozódhat, súlyos esetben keringési problémák is felléphetnek. Ha pedig az ödéma a légutakban jelentkezik, akkor a légzés leállását okozhatja.

A darazsak fullánkjukon keresztül juttatják a méreganyagot áldozatukba
A darazsak fullánkjukon keresztül juttatják a méreganyagot áldozatukba.

Általában az allergiás reakciók a csípést követő fél órában jelentkeznek, nem ritka azonban, hogy akár 48 órával később mutatkoznak meg az első tünetek. Ilyen hosszú idő elteltével a csípés már nagy valószínűséggel nem okoz komoly panaszokat, de érdemes lehet ilyenkor is felkeresni egy háziorvost - javasolta Dr. Szebényi Attila.

A túrázók, természetjárók, vagy munkakörük miatt a szabadban sok időt eltöltött emberek óvintézkedéseket tehetnek ugyan, de a darázscsípés ellen hatékony megelőzési mód nem ismert. Több olyan készítmény is kapható azonban, amellyel a veszélyes allergiás reakciók gyorsan kezelhetőek. "Az allergológiai szakrendeléseken olyan injekciót írhatnak fel az orvosok, melyet allergiás reakció esetén saját maguknak is beadhatnak a betegek. Fontos, hogy a veszélyeztetettek mindig tartsanak maguknál ebből a készítményből, így a csípés sem válthat ki náluk életveszélyes állapotot" - hangsúlyozta a háziorvos.

Háromszázezer magyart érinthet

A nagyobb gondot azt jelenti, hogy az emberek többségének saját bőrén kell megtapasztalnia, hogy allergiás-e a darázs csípésére. Többféle allergiateszt is kapható ugyan a patikákban, de a darázscsípés okozta reakciót csak kórházban, szakemberek kontrollja alatt vizsgálhatják, hiszen az imént említett anafilaxiás sokk akár életveszélyes állapotot is előidézhet. A becslések szerint egyébként a felnőttek három százalékát érinti a méh- vagy darázsméreg-allergia, ez Magyarországon mintegy 300 ezer embert jelent.

Az anafilaxiás sokkot a legsúlyosabb allergiás reakciók között tartják számon, és nemcsak rovarcsípés, de bizonyos ételek fogyasztása is kiválthatja. A leggyakoribb allergének a diófélék, a földimogyoró, a hal és a tenger gyümölcsei, illetve gyermekeknél a tej-és tojásfehérjék, illetve a szója. Emellett bizonyos gyógyszerek is - főként antibiotikumok, illetve nem szteroid gyulladásgátlók - kiválthatnak életveszélyes állapotot az arra érzékenyek szervezetében. Az egyetlen valóban hatékony megoldást a gyógyszeres kezelés - adrenalininjekció - jelenti. A közhiedelemmel ellentétben nem segít az sem, ha kalciumot adunk a betegnek. Az első tünetek észlelésekor mielőbb orvosi segítséget kell kérnünk, a beteg élete múlhat ugyanis azon, hogy a tüneteket enyhítő készítményt mikor kapja meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra