Kell-e félnünk egy ukrajnai atomkatasztrófától?

Korlátozott hatása lenne csupán Magyarországon egy esetleg ukrajnai atomerőmű-balesetnek, egészségügyi következmények nélkül - véli Aszódi Attila mérnök, a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára.

Mennyire biztonságos ma Csernobil , függetlenül az orosz megszállástól?

"Az erőművek néhány 10 kilométeres körzetén belül maradna az a hatás, ami ténylegesen egészségügyi szempontból releváns, messzebbre elterjedhet a sugárzást, de olyan alacsony koncentrációban, hogy annak egészségügyi következménye Magyarországon nem lenne" - fogalmazott Aszódi az InfoRádiónak nyilatkozva . Az ukrajnai háború során az orosz haderők immár a világ egyik legnagyobbjának számító zaporizzsjai, valamint a nem működő csernobili atomerőművet is elfoglalták. A kialakult helyzet miatt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is aggodalmának adott hangot a közelmúltban.

Csernobil, atomerőmű
Az ukrajnai háború során a csernobili atomerőmű is orosz katonák kezére került. Fotó: Getty Images

A szakember felhívta a figyelmet, hogy az Ukrajnában ma működő atomreaktorok más, biztonságosabb technológiával üzemelnek, mint amelyet az 1986-ban súlyos katasztrófa centrumává vált csernobili erőműben alkalmaztak. Egyfelől a modern üzemekben nem történhet olyan reaktormegszaladás, mint amely negyed évszázada robbanást okozott, másfelől a mostani reaktorokban nincs grafit, ennélfogva grafittűz sem alakulhat ki. Utóbbi nagyban hozzájárult a csernobili sugárzás hatalmas területen, Európa-szerte történő elterjedéséhez.

Aszódi szerint egy esetleges ukrajnai atombaleset esetén Magyarországon is mérhetővé válna a radioaktivitás emelkedése, de ez nem érne el olyan mértéket, amely veszélyt jelentene a hazai lakosságra. Ezzel együtt az országnak van saját nukleárisbaleset-elhárítási rendszere, azaz nem lennénk teljesen felkészületlenek egy súlyos baleset esetén sem. Szükség esetén ugyanúgy operatív törzsek alakulnának, mint ahogy azt a koronavírus-járvány kapcsán is láthattuk. Emellett területi irányító testületeket hoznának létre, illetve a katasztrófavédelem, a rendőrség és más hivatalos szervek is részt vennének a lakosság védelmében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, illetve gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórt jelleggel zápor, zivatar is várható, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk lökések kísérhetik. Zivatarok környezetében szélerősödés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Ma fokozatosan megszűnik a fronthatás, a kellemetlen tünetek elmúlnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra