Ijesztő, de könnyen kezelhető - mit kell tudni az asztmás rohamról?

Az asztmás betegek száma az utóbbi években fokozatosan nő, a kezeletlen légúti allergiások közel fele asztmás lesz. Az asztmás roham akár ijesztő is lehet, néhány egyszerű ellátási mód sokszor elengedhetetlen, hogy a beteg állapota ne romoljon.

Az asztma

A légúti asztma (asthma bronchiale) többnyire allergiás mechanizmusra vezethető vissza, amikor a beteg légútjai túlérzékenyek a környezet ingereire (allergének, dohányfüst, hideg levegő, stressz, fizikai terhelés) és a hörgők, illetve hörgőcskék nyálkahártyája megduzzad és gyulladásba jön. A gyulladás következtében a hörgők, hörgőcskék falának simaizomzata görcsösen összehúzódik, továbbá nyákképződés indul el. A simaizomzat görcsös összehúzódása beszűkült légutakat eredményez, amely nehezíti a normál légzést.

Az asztmás roham

Ha még többet szeretne olvasni az asztmáról, keresse korábbi cikkeinket ! Az asztmás betegek általában fel vannak készülve a rohamra és van náluk a rohamok esetében használatos gyógyszer, döntően inhalációs spray formájában. Azonban, ha ez nincs a közelben, vagy csupán a beteg első rohama, illetve a gyógyszerre nem enyhül, vagy szűnik, akkor a megfelelő segítségnyújtás létfontosságú lehet. Az asztmás roham során az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • nehézlégzés;
  • fulladásérzés;
  • köhögés;
  • megnyúlt kilégzés;
  • sípoló kilégzés;
  • mellkasi szorítás;
  • oxigénhiány jelei (cianózis);
  • gyerekeknél a nyak és a mellkas tájék viszketése.

Az asztmásroham élettani jellemzője, hogy mindig a kilégzés nehezített, mert a hörgők, hörgőcskék görcsös összehúzódása nem tud elegendő nyomást biztosítani a levegő kiáramoltatásához.

A létfontosságú segítség

Az asztmás beteg ellátásának alapja, hogy segítsük a rohamoldó bevételét, illetve, ha ez nincs, akkor segítsük a nyugodt légzést, hívjunk segítséget, ismerjük fel az állapotrosszabbodást, szükség esetén biztosítsunk légutat. A segélynyújtó teendői a következők:

  • helyezzük a beteget a számára legkényelmesebb testhelyzetbe, ez többnyire a félülő helyzet;
  • asztmás roham esetén az átlagosnál is fontosabb a sérült megnyugtatása, a nyugodt környezet biztosítása,
  • hogy ezzel is csökkentsük az idegességből, ijedségből származó oxigénszükségletet;
  • próbáljuk nyugodt, a normál légzésszámnak megfelelő légzésre bírni a sérültet, az erőltetett belégzés növeli az oxigénigényt és nem is lesz eredményes;
  • a hidegpára általában segíti a roham oldódását;
  • fel kell ismerni a beteg állapotának rosszabbodását.

Nagyon fontos tudni, hogy a sérült ösztönösen gyorsítani akarja a légvételt, ezáltal ún. felületes légzés alakul ki, ami fokozza az oxigénhiányt. Ezért fontos rábírni a nyugodt légvételre. Ugyancsak gyakori reakció a betegek részéről, hogy a kelleténél jóval többször használja a roham ellenes gyógyszerét, mely ezáltal mellékhatásokat (pl. szapora szívműködés) vált ki.

Fontos továbbá, hogy:

  • NE javasoljuk a mély légvételt;
  • NE biztassuk, hogy vegyen nagy levegőt, mert nem a be- hanem a kilégzés gátolt!
  • Különösen legyünk körültekintőek a gyermekekkel, akik megnyugtatásához elengedhetetlen a teljesen nyugodt, magabiztos környezet.
  • Javasoljuk, hogy lassan, egyenletesen lélegezze ki a levegőt!

Amennyiben az oxigénhiány miatt eszméletvesztés következik be stabil oldalfektetéssel biztosítsuk a szabad légutakat.

Mit tesznek a kiérkező mentők?

A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi tennivalók csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet:

A helyszíni ellátás fontos eleme a beteg és környezete megfelelő kikérdezése a panaszokat illetően. Pl. milyen jellegű a panasz, mikor kezdődött, jellege, változott-e, volt-e hasonló korábban, van-e valamilyen ismert betegsége a betegnek, szed-e gyógyszert, gyógyszer bevétele történt-e stb. A vizsgálat része az általános fizikális (küllem, tüdők meghallgatása stb.) és eszközös vizsgálat ( vérnyomás , pulzus, vér oxigén telítettség, hőmérséklet, EKG). Kórházi kezelést indokol az asztmás roham, ha:

  • először jelentkezett,
  • erősebb a roham az eddigieknél,
  • ismert betegnél állapotrosszabbodás lépett fel,
  • egyéb tünetek is társultak hozzá,
  • gyógyszerre az eddigieknél kevésbé reagált.

Asztma helyszíni terápiájának részét képezi az infúzió bekötése, oxigén inhaláció, gyógyszer porlasztásos bejuttatása, súlyosabb esetben intravénás gyógyszerelés.

A legsúlyosabb esetben akár légzési elégtelenség alakulhat ki, mely már a helyszínen eszközös légútbiztosítást és lélegeztetést indokolhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Túlsúly elleni kampány és fiatalkori mentális zavarok - bemutatták a Richter Anna Díjas pályázatokat
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +13 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, a frontális csapadékzóna a Tiszántúlt is eléri - sokfelé várható eső, zápor, néhol zivatar. Az éjszaka második felében nyugat felől egyre többfelé szűnik a tartós csapadék, csökkenni kezd a felhőzet, hajnalban már inkább csak a keleti tájakon eshet. A többnyire északnyugati, nyugati szél nagy területen lesz élénk, néhol erős lökésekre is számítani lehet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 15 között várható. A viharos időjárás egyik kiváltója az Európát is elérő Kirk hurrikán, ami miatt napközben kettős fronthatás is okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra