Hozzá lehet szokni a szúnyogcsípéshez

A szúnyogcsípés okozta kellemetlen viszketéshez is hozzá lehet szokni - egyes kísérletek alanyai szinte immunissá váltak a csípésekre.

Bár a kellemes idő kiváló lehetőséget teremt a kültéri programokhoz, a vízparti nyaralásokat és a hosszú esti sétákat gyorsan tönkretehetik a milliószám rajzó szúnyogok. A legkellemetlenebb a csípés helyén jelentkező viszkető érzés, ami tulajdonképpen a szervezet védekező reakciójának egyik tünete. Épp emiatt elméletileg hozzá is lehet szoktatni a szervezetet, az Index arra kereste a választ, hogy ehhez mennyi szúnyoggal kell megcsípetnünk magunkat.

Így lesz elviselhetőbb a szúnyogcsípés Miért van ilyen sok szúnyog, és hogyan enyhíthetjük a csípésük okozta kellemetlen tüneteket? Gyermekorvost kérdeztünk. Kattintson a részletekért!

Miért viszket a szúnyogcsípés?

A szúnyogcsípés önmagában is egy összetett folyamat, hasonlóan bonyolult a szervezet válaszreakciója is. A csípés hatására a szervezet hisztamint szabadít fel, ami kitágítja a hajszálereket, hogy a szúnyog befecskendezett nyálához minél gyorsabban odaérhessenek az antitestek, elhárítva a támadást. Ez a folyamat gyulladást idéz elő, ami viszkető érzéssel jár.

A szúnyogriasztók is csak ideig-óráig tartják távol a vérszívókat. Fotó: 123rf
A szúnyogriasztók is csak ideig-óráig tartják távol a vérszívókat. Fotó: 123rf

Mivel mindez tulajdonképpen egy enyhe allergiás reakció, az ember elvileg hozzá is szoktathatja magát a csípéshez. Az allergén immunterápiának is hívott kezelés során a szervezet ingerküszöbe megnő bizonyos anyagokkal szemben - ez működhet a szúnyogcsípések esetén is.

Hozzá lehet szokni

Egy 1998-as kanadai kísérletben már megpróbáltak egy tesztalanyt teljesen hozzászoktatni a szúnyogokhoz. Ehhez kétheti rendszerességgel 100-150 csípést kellett elviselnie nagyjából fél évig, miközben mérték az immunválasz erősségét. Az első két hónapban a reakció egyre erősödött, majd beállt egy szintre, és nagyjából a negyedik hónapban elkezdett csökkenni. Bár teljesen nem szűnt meg, idővel beállt egy nagyon alacsony szintre. A vizsgálat azonban nem tért ki arra, hogy a "csípésterápia" megszűnésével a viszkető reakció visszatér-e.

Ennél is tovább ment az amerikai kutató, Steve Schutz, aki 10 év és körülbelül 150 ezer csípés után állítása szerint teljesen immunissá vált a szúnyogok támadására. Schutz egy olyan kutatólaborban dolgozik, ami saját maga tenyészti a szúnyogokat, és különböző kísérleteket végez el rajtuk - ehhez pedig a saját vérével etette a rovarokat. Kiderült tehát, hogy a sok csípés hatására a szervezet reakciója is lecsökken, ez azonban nem véd a csípőszúnyogok nyálával terjedő különféle betegségek ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma is folytatódik a túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, helyenként a Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 27 fok között várható. Késő estére 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra