Hihetetlen mennyiségű szemetet termelünk

Meglepő adatok derültek ki egy globális kutatócég által készített tanulmányból, amely 194 ország hulladéktermelését és -újrahasznosítását vizsgálta.

Évente 2,1 milliárd tonna kommunális hulladékot termel a világ. Ezzel a mennyiséggel 822 ezer olimpiai méretű uszodát lehetne megtölteni. A hulladéknak azonban csak mintegy 16 százalékát - 323 millió tonnát - hasznosítják újra, a szemét 46 százalékától - 950 millió tonnától - pedig nem fenntartható módon szabadulnak meg - olvasható a tanulmányban.

hulladék, szemét, hulladéktermelés, kommunális hulladék, újrahasznosítás
Egy amerikai háromszor annyi hulladékot termel, mint egy kínai. Fotó: 123rf

Az amerikaiak az élen járnak

A legnagyobb hulladéktermelő az Egyesült Államok, ahol évente fejenként 773 kilogramm kommunális hulladék keletkezik. Ez 239 millió tonnányi hulladékot jelent, amely a globális mennyiség 12 százalékát teszi ki, miközben az ország a világ népességének csupán 4 százalékát adja. Ezzel szemben Kína és India, amely a globális népesség 36 százalékát adja, a világ kommunális hulladékának 27 százalékát állítja elő. Egy amerikai háromszor annyi hulladékot termel, mint egy kínai és hétszer többet, mint egy etiópiai.

Így termelhetünk kevesebb szemetet Sokak úgy hiszik, túl sok lemondással és macerával járna, hogy környezetbarátabbá tegyék háztartásukat. Pedig már néhány apró változtatás is sokat számít. A részleteket itt olvashatja el!

Amerika mellett Hollandiában, Kanadában, Ausztriában, Svájcban, Németországban, Franciaországban és Ausztráliában is nagy mennyiségű hulladékot termel a lakosság. Az Egyesült Államokban azonban csak a kommunális hulladék 35 százalékát hasznosítják újra, szemben a németországi 68 százalékos aránnyal. A kelet-afrikai országban a legalacsonyabb a hulladéktermelés.

"Mivel már nem szállíthatják Kínába, az amerikai hulladék nagy részét egyszerűen elégetik, nincs megfelelő infrastruktúra a hulladékprobléma kezelésére" - mondta Will Nichols, a cég környezetkutató részlegének vezetője. Kína, Thaiföld, Vietnam és Malajzia ugyanis a közelmúltban betiltotta a hulladékimportot. "Az ázsiai országok nem akarnak a világ szemétlerakói lenni. A Fülöp-szigeteki és a kanadai kormány között a közelmúltban feszültség alakult ki amiatt, hogy a délkelet-ázsiai ország visszaküldött 69 konténernyi hulladékot Kanadának" - fűzte hozzá a kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra