Hatástalan lehet az egyik leggyakoribb gyógyszer

Az Artemisinin nevű gyógyszerrel szemben ellenálló maláriakórokozók terjednek Délkelet-Ázsiában. Ez a probléma egyre nagyobb olyan országokban, mint Mianmar, Kambodzsa, Thaiföld vagy Vietnam - figyelmeztettek tudósok pénteken a The Lancet Infectious Diseases című tudományos folyóiratban.

A malária világméretű megfékezésére tett erőfeszítés - közölte az Oxfordi Egyetem illetékes kutatócsoportja.

A tudósok 2013-ban és 2014-ben 940 maláriapácienstől vett vérmintát elemeztek mianmari maláriaközpontokban és Thaiföld, valamint Banglades határ menti térségeiben. Az esetek 39 százalékában mutálódott, vagyis az általánosan használt Artemisininre rezisztens kórokozókat találtak.

Az adatok alapján kutatók úgy vélik, hogy gyógyszerrezisztens plazmódiumok nyugat felé terjednek, Mianmarban például már megjelentek Homalin városban, amely mindössze 25 kilométerre fekszik az indiai határtól. A kutatók "riasztónak" nevezik a sebességet, amellyel a kórokozó terjed.

A gyógyszerrezisztencia a tbc elleni küzdelmet is megakadályozza

Afrikai páciensekben még nem találtak Artemisinin-rezisztens kórokozókat, ami nagy szerencse, mert a régen kórokozók jelenlétét, de erre még nincsenek bizonyítékok.

A növekvő gyógyszer-rezisztencia miatt az Egészségügyi Szervezet (WHO) azt ajánlja, hogy a betegeket ne csak Artemisininnel, hanem gyógyszer-kombinációval kezeljék. A WHO adatai szerint a világon 2013-ban 198 millió ember betegedett meg váltólázban, 584 ezren meg is haltak e trópusi betegségben , 90 százalékuk Afrikában. A maláriát okozó paraziták fertőzött szúnyogok csípése révén terjednek.

Ellenálló maláriakórokozók terjednek

A betegség a májat támadja meg, ami a vörösvérsejtek pusztulásához , lázhoz, fejfájáshoz, hányáshoz vezethet. Ha nem kezelik, gyorsan veszélybe kerülhet a páciens élete.

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +23 °C
Minimum: +15 °C

Főleg a keleti területeken zártabb maradhat a felhőzet, amely nyugat felé haladva szakadozik, gomolyosodik, néhány órás napsütés főleg a nyugati tájakon valószínű. Többfelé várható eső, zápor, zivatar, utóbbiakra délután elsősorban a Dunántúlon kell számítani. A keleti, délkeleti szél az ország keleti felén megélénkül, zivatarok környezetében átmenetileg erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 20 és 25 fok között alakul. Késő estére 17 fok köré hűl le a levegő. Kettős fronthatás okozhat ma problémákat az arra érzékenyeknél.

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Hogy érzi most magát fizikailag?

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Milyen most a lelkiállapota?

Hogy érzi magát?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra