Adókkal csökkentenék a levegőszennyezést

Egyeztetett a környezetvédelemért felelős Vidékfejlesztési Minisztérium a Levegő Munkacsoporttal olyan intézkedések bevezetéséről, amely javítja a levegő minőségét Magyarországon.

2013-at a Levegő Évének nyilvánította az Európai Unió. Ennek megfelelően a magyar kormány is szeretné felhívni a figyelmet a légszennyezésre. Mint Fazekas Sándor, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) vezetője kifejtette, egy tárcaközi bizottság keretében a társminisztériumokkal és szakértő társadalmi szervezetekkel is egyeztetnek a levegő minőségének javításáról. Ezen felül szeptemberig valamennyi törvényt és rendeletet átvizsgálnak ebből a szempontból.

A miniszter rendkívül fontosnak nevezte a lakosság tájékoztatását arról, hogy az energiafelhasználásra, illetve a fűtésre odafigyelve mi magunk is mennyit tehetünk a jobb levegőért. "Ha jó állapotban tartjuk a gépkocsikat, ha a lakosság, amikor begyújt a kályhába, csak azt égeti el, ami valóban arra való, nem pedig a kommunális hulladékot, műanyagot, máris sokat tettünk" - mondta Fazekas Sándor. Hozzátette: évente 16 ezer haláleset köthető Magyarországon a légszennyezéshez és a rossz levegő tíz évvel rövidíti meg életünket.

Elektromos útdíjtól az adókig

Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke kiemelte: 9 európai környezetvédő szervezettel összefogva javaslatokat fogalmaztak meg a döntéshozóknak a levegő minőségének javítására - ezt személyesen át is nyújtotta Fazekas Sándor miniszternek. Az ajánlások között szerepel több olyan is, amely nem kerül pénzbe az államnak, sőt, még profitálhat is belőle. Ilyen például az elektromos útdíj, vagy a kamionok kilométer alapú útdíj-fizetése. Ezen felül azt javasolják, hogy ne csak az autópályákra, de valamennyi útra szabjanak ki útdíjat, ezzel elkerülve, hogy a teherautók, kamionok a kis falvakat szennyezzék.

A környezetvédők szerint a személygépkocsik adóztatását is meg kéne változtatni, mégpedig úgy, hogy a kevésbé környezetszennyezőknek kéne kedvezni, emellett pedig fellépnének az illegális háztartási tüzelés ellen.

A gazdaságnak is jót tesz

Javaslatcsomaguk mellé olyan tanulmányokat is mellékeltek, amelyek kimutatják: a szennyezés csökkentésének pozitív hatása van a gazdaságra is. Ezek közül Lukács András kiemelte, hogy ha jobb a levegő, kevesebb a beteg, kevesebb az egészségügyi ráfordítás, illetve kevesebb munkaóra esik ki betegség miatt.

Illés Zoltán, a VM környezet- és természetvédelemért, valamint a vízügyekért felelős államtitkára elmondta: a fentebb említett javaslat közül ötöt elfogadhatónak és reálisnak tartanak. Ezek között emelte ki a szilárdszemcse-kibocsátásról (PM10) tájékoztató, illetve az áruszállítással kapcsolatos levegőszennyezés-csökkentő lehetőségeket bemutató honlap létrehozását, vagy éppen azt, hogy az EU-tól környezetvédelemre kapott pénzekből nagyobb részt fordítsanak a levegő tisztaságára. (Például olyan buszokat vásároljanak, amelyek kevesebb szennyezést bocsátanak ki). Illés Zoltán ezen felül azt is bejelentette, hogy 2014 és 2020 között a jelenlegi 11 helyett 30-40, a levegő minőségét mérőállomást állítanak fel Budapesten a pontosabb adatok érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő délután kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra