A tüdő hónapokig nem heveri ki a COVID-19-et

A koronavírus-fertőzésen átesett betegek közül többen elhúzódó panaszokról számolnak be. A szaglás elvesztése, a fejfájás és a fáradtságérzet mellett sokaknál tartósan fennáll a nehézlégzés, a légszomj és a köhögés is.

A koronavírus-fertőzés - függetlenül attól, hogy enyhe vagy súlyosabb tüneteket okoz-e - sok betegnél elhúzódó panaszokat okoz, amelyek még a felépülést követően is fennállnak. Egyesek még a gyógyulás utáni hetekben is erőteljes fáradtságra panaszkodnak, de a szaglás- és ízérzékelés elvesztése is lehet hosszú távú probléma. Gyakori továbbá, hogy a légúti tünetek csak nagyon lassan múlnak el, tehát a betegeknél sokáig megmarad a légszomj és a köhögés is. Az elhúzódó panaszokról és a szükséges teendőkről Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa osztott meg fontos információkat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus tüdő, koronavírus hosszú távú tünetek, hosszú COVID, koronavírus következmények,koronavírus szövődmények, koronavírus tüdőkárosodás, koronavírus légszomj, koronavírus köhögés
Sokáig megmarad a légszomj és a köhögés. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Nehezen heveri ki a tüdő

Egy orvosi folyóiratban közölt kutatásban 55, COVID-19 -ből felépült páciens vizsgálata alapján megállapították, hogy a fertőzés még akár hónapokkal később is hatással lehet a tüdő működésére. A vizsgálata bevont betegek átlagéletkora 48 év volt. Mindannyiukat ápolták kórházban, négy betegnél pedig igen súlyos lefolyású volt a betegség, de gépi lélegeztetésre egyikőjüknél sem volt szükség. A kezelés során 14 beteg kapott oxigént. A kórházból való hazatérésüket követően három hónappal később mindannyian visszatérhettek a munkába, ám néhány tünet továbbra is jelen volt az életükben: a gyomor- és bélrendszeri problémák, a fejfájás, a fáradtság, illetve a légszomj és a köhögés.

Penészes lesz a tüdő, ha koszos maszkot hordunk? A válaszért kattintson ide!

A kutatók azt is megállapították, hogy a 3 hónappal később készült mellkasi CT lelete a résztvevők 70 százalékánál mutatott eltérést, négyből egy személynél pedig a légzésfunkciós értékek is romlottak. Fontos megjegyezni, hogy néhány páciens esetében egyéb betegség - diabétesz vagy magas vérnyomás - is fennállt, de tüdőbetegsége egyikőjüknek sem volt a fertőzést megelőzően. A károsodás tehát egyértelműen a koronavírus-fertőzés következménye.

Nemcsak az időseknél nagy a kockázat

Az új típusú koronavírus megjelenése óta már egyre többet tudunk az általa okozott betegségről. Egyebek mellett azt is, hogy bár a súlyos lefolyású betegség rizikója valóban a krónikus betegek és az idősek esetében a legmagasabb, ám a fertőzés a fiatalabb, egészséges szervezetet is megviselheti, hosszú távú tüneteket és szövődményeket okozva - hívta fel a figyelmet Potecz Györgyi. Mint mondta, ezért is nagyon fontos, hogy mindenki, aki a fertőzésen átesett - akár enyhe tünetekkel is -, csak fokozatosan térjen vissza a korábbi életritmusához, különösen a sportoláshoz.

Mikor kell alapos kivizsgálás?

Ha a koronavírus-fertőzés tüdőgyulladást okozott, vagy a páciens ugyan enyhébb tünetekkel esett át a fertőzésen, de elhúzódó panaszai vannak - például krónikus fáradtság, nehézlégzés, köhögés, mellkasi fájdalom, esetleg véres köpet -, akkor a betegség lezajlását követő 6-12 héten belül egy komplex tüdőgyógyászati kivizsgálás javasolt. Ennek része lehet többek között egy tüdőröntgen, egy mellkasi CT, egy légzésfunkció-vizsgálat, és bizonyos laborvizsgálatok is. A szükséges vizsgálatok mindig egyénre szabottan történnek, ezeket tehát az orvos határozza meg a beteg állapota, tünetei és egyéb betegségei alapján. Az eredmények birtokában pedig lehetőség nyílik az esetleges elváltozások felismerésére és kezelésére, valamint a panaszok súlyosbodásának megelőzésére - ismertette a szakember.

Mutálódik a koronavírus, de ettől nem terjed gyorsabban - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra