A poloskainvázió ellen így védekezhetünk

Ha sokkal több bokorlakó énekesmadár - mint a barátposzáta, a kis poszáta, a fülemüle vagy a vörösbegy - élne például Budapesten, akkor biológiai úton lehetne védekezni a poloskainvázió ellen - mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője.

A lakott területen élő, fészkelő énekesmadarak táplálékának része a poloskalárva, így megelőznék a rovarok invázióját.

poloska, invázió, madár, rovar,
A nagyobb madárpopuláció megfékezhetné a poloskák elszaporodását. Fotó: 123rf

Lenne min változtatni

Április végén indul és egy hónapon át tart majd a Fülemülék éjszakája elnevezésű rendezvénysorozat. Ennek során az ország több pontján lehet majd hallgatni a fülemülék énekét, több helyszínen pedig madárgyűrűzést is tartanak az állatvédők.

Ha az a cél, hogy a fővárosban sokkal több fülemüléhez hasonló, bokorban fészkelő faj éljen, akkor meg kellene változtatni a felfogást a zöldterület-kezelésről. A nagy parkjaiban ugyanis hiányoznak a "valódi bokrok", hiszen amik vannak, azok felfelé terebélyesednek, így semmi nem tud bennük fészkelni. Az igazi bokrok inkább olyanok, mint egy vekni kenyér: az alapjuknál a legszélesebbek - magyarázta Orbán Zoltán. Példaként a kökényt említette.

Itt van az ázsiai márványospoloska-invázió, és az afrikai vándorpoloska is szaporodni kezdett. Ha egészséges, fajgazdag lenne a környezet, akkor a madarak szépen kordában tartanák az ilyen invazív fajokat is, a poloskainváziók mértéke csökkenne - véli a szakember. A szarkák ráadásul nemcsak a lárvát, hanem a kifejlett poloskát is képesek megenni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra