Hogy ne a hasmenésről szóljon a fesztivál

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) praktikus tanácsokkal látja el a fesztiválozókat a gyomorrontás és egyéb megbetegedések elkerülése érdekében.

Az ételmérgezés minden olyan megbetegedés köznyelvi elnevezése, amelyet az elfogyasztott élelmiszerben levő baktériumok, vírusok, méreganyagok okoznak. A legveszélyesebb élelmiszerek azok a tojástartalmú, valamint húst tartalmazó ételek, amelyek egyáltalán nem, vagy nem eléggé vannak átsütve, átfőzve (pl. vagdalt hús, egyben sütött húsok ). Bármilyen étel veszélyes lehet azonban, amely szennyeződhetett, és ezt követően nincs átsütve, megfőzve. Veszélyesek még az ételmaradékok is, ha nem forrósítjuk át fogyasztás előtt.

A NÉBIH ajánlása szerint a legfontosabb, hogy csak megbízható árustól vásároljunk ételt. Mivel a vásárlók általában nem látnak be a konyhába, fontos, hogy odafigyeljünk az árulkodó jelekre.

Az ajánlás szerint az ideális árus üzlete tiszta, nincsenek benne felesleges lomok, sem rovarok, legyek, háziállatok. Fontos, hogy a kiszolgáló tiszta munkaruhát viseljen, haját lefedje, vagy hátrakösse, ne legyen műkörme és ne dohányozzon munka közben.

Az élelmiszerbiztonság miatt kiemelkedően fontos, hogy ne nyúljon kézzel az ételhez, azokat pedig lefedve, megfelelő hőfokon tárolja. Gyanakodjunk, ha a kiszolgált meleg étel nem forró, a hűtendő pedig nem jéghideg. Fontos szempont, hogy legyen kihelyezve szemetes, az árak pedig egyértelműen és jól látható helyen legyenek feltüntetve. Kiszolgáláskor pedig a pénz és az étel legyen elkülönített helyen.

A fesztiválozók is sokat tehetnek egészségük védelméért az alábbi pontok betartásával:

  • Étkezés előtti kézmosás, ennek hiányában fertőtlenítő kéztörlő használata.
  • Csak forrón tálalt meleg-ételt, hűtőben tárolt hidegételt fogadjunk el!
  • Nem szabad megenni az ételt, ha szokatlan ízű.
  • A langyos helyen tárolt, vagy kellően át nem sült étel veszélyes. Gondoljunk erre akkor is, amikor a megvásárolt ételt eltesszük későbbre, esetleg a sátorba.
  • Fogyasszunk sok folyadékot, főleg ásványvizet, gyümölcslevet.
  • Ne fogyasszuk együtt az energiaitalokat alkohollal, gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra