Nyálban rejlő okosság

Agyunk teljesítőképessége számtalan tényezőtől függ, ki gondolná, hogy többek között nyálunk összetételével is összefüggésben van.

A Kaliforniai Egyetemen, Nathaniel Dominy, antropológus munkatársaival 50 világos- és sötétbőrű egyetemista, valamint a világ különböző tájairól származó népcsoport összesen több mint 200 tagjának nyálából készült mintát és szájnyálkahártya-sejtet vizsgált. Meglepő módon a nyálmintákban igen eltérő koncentrációkban volt jelen a keményítő emésztésében kulcsszerepet játszó amiláz enzim. A szájnyálkahártya sejtekben a nyálamiláz gyártásához szükséges AMY1 gén jelenlétét vizsgálták, és azt találták, hogy a génnek akár 15 példánya is lehet a sejtekben. Azért e nagy szám, mert minél több ilyen gén található, annál nagyobb mennyiségben termelődik a keményítőbontó enzim. Ezzel egy időben az is kiderült, hogy a csimpánzok ugyanebből a génből igen keveset tudnak felmutatni szájnyálkahártya-sejtjeikben, összesen két kópiát. Nem is esznek szívesen keményítőben gazdag étkeket, inkább a könnyen emészthető gyümölcsöket kedvelik.

Dominy és munkatársai ezzel közvetlen összefüggés nyomára bukkantak az öröklött genetikai adottságok és a táplálkozás között. Ez önmagában nem meglepő, ugyanakkor az összefüggésnek további folyományai is vannak. A szibériai jakut nép tajgai például vadászatból és halászatból élnek, tehát táplálékuk aránylag kevés keményítőt tartalmaz, s lám sokkal kevesebb AMY1 génnel is rendelkeznek, mint mondjuk a rizsevő japánok. Dominy szerint teljesen fölösleges egy véletlen génmutációra várni. Az életkörülményekhez való alkalmazkodás egyszerűbb módja, ha a szükséges génből több példányt gyárt le a szervezet.

Dominy tovább megy, és elméletében azt állítja, hogy a Homo sapiens evolúciós sikeréhez jelentősen hozzájárul nyálának rendkívül nagy amiláztartalma. Így a többi főemlőshöz képest sokkal jobban tudta hasznosítani a környezetében megtermő, keményítőben gazdag táplálékot, majd főzéstudományával tovább tudta gazdagítani keményítődús étrendjét. Márpedig a gondolkodásban elöljáró emberi agynak igen sok energiára van szüksége, ami ily módon az összetett szénhidrátokból jól fedezhető volt.

A tudósok érdeklődéssel fogadták a kutatás hírét. Egyesek ugyan kevésnek tartják a vizsgált populációk és kísérleti személyek számát, de abban egyetértenek, hogy az összefüggés nem véletlen, s valóban magyarázatot adhat az ember evolúciójának egyes kérdéseire, valamint a génállományban található génkópiák számára. A vizsgálatnak az is határt szab, hogy kevés embercsoport fogyaszt ma már keményítőben kifejezetten szegény táplálékot.

Forrás:
www.the-scientist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra