Miért sírunk? Itt a tudományos magyarázat!

A sírás teljesen természetes érzelmi reakció, amelyet mindkét nem tagjai gyakorolnak, igaz, eltérő arányban: felmérések szerint a nők ötször többet (évi ötvenszer) sírnak, mint a férfiak. Hogyan működik a sírás mechanizmusa, és mitől sírunk egyáltalán?

A mindenki számára sajnos biztosan ismert példa a szakítás közben feltörő sírás: érzelmi helyzetre adott reakcióról beszélünk, amely során a szemgolyónk és szemhéjunk közti könnymirigy folyadékot termel, spontán pislogást követően pedig a folyadék elterül szemünkön. A könnynek innentől kezdve két iránya lehet: vagy felszívódik a szemről (az úgynevezett könnypontokon keresztül) vagy pedig a szemünk nem képes kezelni a könnyek mennyiségét: ezt pedig mindenki jól ismeri.

A könny átlátszó, erősen sós ízű, enyhén lúgos kémhatású folyadék. Az átlagos, a látás biztosításához szükséges könnytermelés 1-2 mikroliter/perc, azaz napi 1-3 ml. Az alap-könnytermelés során képződő könny összetétele viszonylag állandó. A könnyek összetételét, miután termelésük "alapanyagául" a vérplazma szolgál, szokás annak összetételéhez hasonlítani, azaz, hogy a benne levő anyagok kisebb vagy nagyobb arányban vannak jelen benne, mint a plazmában. Tudjon meg többet a témáról, kattintson ! A könnyeknek azonban többféle típusa van: háromfélét különböztetünk meg. A bazális könnyek gyakorlatilag azért vannak, hogy a szaruhártyát nedvesen tartsák, hogy a szemünk ne száradjon ki. Az úgynevezett reflexkönnyek azért vannak, hogy kimossanak a szemünkből minden irritációt vagy belekerülő, oda nem tartozó részecskét (a hagymapucolás közbeni sírás esete például pont ide tartozik).

A harmadik típusú könnyet nem nagyon kell bemutatni: a síráskönnyeket akkor sírjuk ki, ha erős érzelem lesz úrrá rajtunk: stressz, élvezet, düh, szomorúság vagy akár fizikai fájdalom. Ezek egyfajta természetes fájdalomcsillapítóként szolgálnak, az ezekben található leu-enkefalin miatt is érezzük magunkat acetilkolin nevű neurotranszmitteren keresztül beindítja a könnygyártást.

És mi a sírás értelme egyáltalán? Reakció egy érzelmi állapotra vagy segítségkérés a körülöttünk levőktől? Egyes pszichológusok úgy vélik, a sírás után azért is érezzük jól magunkat, mert megerősítjük ezzel a kapcsolatot az éppen minket körülvevőkkel, akik a közös tehetetlenségben is részt vesznek.

A sírás teljesen természetes érzelmi reakció

A sírásnak akár még evolúciós szerepe is lehet: gyengeségünket fedhetjük fel egy helyzetben vagy ezzel megadhatjuk magunkat és elejét vehetjük egy támadásnak. (A fájdalomsírás különböztetünk meg.)

A sírással kapcsolatban érdekes az is, hogy nem csak az arcunkat nedvesíti be, hanem más hatásai is vannak: megnő a pulzusunk, izzadunk, lelassul a lélegzetünk, elszorul a torkunk - összefoglalva a tudomány álláspontja szerint: jobban érezzük magunkat utána, úgyhogy tartanunk semmiféleképpen nem kell attól, hogy valaki meglátja ezeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra