Miért sírunk? Itt a tudományos magyarázat!

A sírás teljesen természetes érzelmi reakció, amelyet mindkét nem tagjai gyakorolnak, igaz, eltérő arányban: felmérések szerint a nők ötször többet (évi ötvenszer) sírnak, mint a férfiak. Hogyan működik a sírás mechanizmusa, és mitől sírunk egyáltalán?

A mindenki számára sajnos biztosan ismert példa a szakítás közben feltörő sírás: érzelmi helyzetre adott reakcióról beszélünk, amely során a szemgolyónk és szemhéjunk közti könnymirigy folyadékot termel, spontán pislogást követően pedig a folyadék elterül szemünkön. A könnynek innentől kezdve két iránya lehet: vagy felszívódik a szemről (az úgynevezett könnypontokon keresztül) vagy pedig a szemünk nem képes kezelni a könnyek mennyiségét: ezt pedig mindenki jól ismeri.

A könny átlátszó, erősen sós ízű, enyhén lúgos kémhatású folyadék. Az átlagos, a látás biztosításához szükséges könnytermelés 1-2 mikroliter/perc, azaz napi 1-3 ml. Az alap-könnytermelés során képződő könny összetétele viszonylag állandó. A könnyek összetételét, miután termelésük "alapanyagául" a vérplazma szolgál, szokás annak összetételéhez hasonlítani, azaz, hogy a benne levő anyagok kisebb vagy nagyobb arányban vannak jelen benne, mint a plazmában. Tudjon meg többet a témáról, kattintson ! A könnyeknek azonban többféle típusa van: háromfélét különböztetünk meg. A bazális könnyek gyakorlatilag azért vannak, hogy a szaruhártyát nedvesen tartsák, hogy a szemünk ne száradjon ki. Az úgynevezett reflexkönnyek azért vannak, hogy kimossanak a szemünkből minden irritációt vagy belekerülő, oda nem tartozó részecskét (a hagymapucolás közbeni sírás esete például pont ide tartozik).

A harmadik típusú könnyet nem nagyon kell bemutatni: a síráskönnyeket akkor sírjuk ki, ha erős érzelem lesz úrrá rajtunk: stressz, élvezet, düh, szomorúság vagy akár fizikai fájdalom. Ezek egyfajta természetes fájdalomcsillapítóként szolgálnak, az ezekben található leu-enkefalin miatt is érezzük magunkat acetilkolin nevű neurotranszmitteren keresztül beindítja a könnygyártást.

És mi a sírás értelme egyáltalán? Reakció egy érzelmi állapotra vagy segítségkérés a körülöttünk levőktől? Egyes pszichológusok úgy vélik, a sírás után azért is érezzük jól magunkat, mert megerősítjük ezzel a kapcsolatot az éppen minket körülvevőkkel, akik a közös tehetetlenségben is részt vesznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sírás teljesen természetes érzelmi reakció

A sírásnak akár még evolúciós szerepe is lehet: gyengeségünket fedhetjük fel egy helyzetben vagy ezzel megadhatjuk magunkat és elejét vehetjük egy támadásnak. (A fájdalomsírás különböztetünk meg.)

A sírással kapcsolatban érdekes az is, hogy nem csak az arcunkat nedvesíti be, hanem más hatásai is vannak: megnő a pulzusunk, izzadunk, lelassul a lélegzetünk, elszorul a torkunk - összefoglalva a tudomány álláspontja szerint: jobban érezzük magunkat utána, úgyhogy tartanunk semmiféleképpen nem kell attól, hogy valaki meglátja ezeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Késő estére -3 és +3 fok közé hűl le a levegő, a derült tájakon lesz a hidegebb. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra