Meglepően hasonlítanak a kőkori nők utódaikra
A kőkorszak óta szinte alig változott a kelet-oroszországi régióban élők genetikai állománya - derült ki közel nyolcezer éves leletek vizsgálatakor.
Két 7700 éves vadászó-gyűjtögető nő maradványaira bukkantak egy orosz barlangban. A leletek vizsgálata azt mutatta, hogy meglepően hasonló genetikai állományuk a ma is a területen élő utódokkal - írja az Index. Ezt azt jelenti, hogy az elmúlt nyolcezer évben minimális volt a vándorlás az elszigetelt orosz vidéken, legalábbis az ország keleti részén. A kutatás eredményei meglepőek annak tükrében, hogy ebben az időszakban világszerte keveredtek a népcsoportok, elsősorban a mezőgazdaság megjelenése miatt.
Bár igaz, hogy a neandervölgyi emberek mintegy 30 000 évvel ezelőtt kihaltak, a génjeik a mai napig velünk élnek. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!
Évezredek óta alig változott a népcsoport összetétele
A Cambridge Egyetem kutatója, Andrea Manica szerint a két nő körülbelül időszámításuk előtt 5600-ban élhetett azon a kelet-oroszországi területen, ahol a genetikai egyezés szerint azóta alig változott a népesség összetétele. Az ősi maradványokat az Ördög Kapuja nevű barlangban találták meg, ez keleten található, nem messze az észak-koreai határtól. Ma az ulcsik élnek ott, egy tungúz nyelvet beszélő népcsoport.

A helyen már kilencezer évvel ezelőtt is éltek emberek, a most vizsgáltak azonban nagyjából 7700 évvel ezelőtt élhettek. Egyikőjük húszas évei elején járt, a másik majdnem ötvenéves lehetett, ami akkor igen szép kornak számított.
Értékelje a cikket!