Megáll a szívünk tüsszentéskor?

A tüsszentés az egyik leggyakoribb önkéntelen cselekvés, arra irányuló reflex, hogy az orrba jutó, irritáló részecskéket eltávolítsuk. Számos dolog kiválthatja, a vírusfertőzésektől az allergiáig. Bár mindenki szokott tüsszenteni, mégis sok a tévhit körülötte.

A szívünk megáll egy pillanatra, ha tüsszentünk

Tűnhet úgy, mintha egy nagyobb tüsszentéskor egy pillanatra leállna, kihagyna a szívünk, de ez természetesen nem igaz. Valójában a vérnyomás változik meg egy kicsit a tüsszentés során, ez okozhatja a pillanatnyi változást a szívritmusban.

Amikor egy nagy levegőt veszünk tüsszentés előtt, a a mellkasban megnő a nyomás, majd amikor nagy sebességgel távozik a levegő, vagyis tüsszentünk, a nyomás lecsökken. Ez pedig a véráramlásra is hatással van. Ezek a jelenségek azonban nem járnak súlyosabb következményekkel, nem okoznak maradandó károsodást a szívben vagy a vérerekben.

Káros-e, ha elfojtjuk a tüsszentést? Egyesek szerint rossz, ha befogjuk az orrunkat tüsszentéskor, mert károsodhat a dobhártyánk a nagy nyomás miatt. Úgy tűnik, jobb "kiereszteni, ami kikívánkozik belőlünk". Kattintson, kiderül az igazság!

Ha nyitott szemmel tüsszentünk, akár meg is vakulhatunk

Az elterjedt tévhit szerint azért kell csukva tartani a szemünket tüsszentés közben, mert ha nem tesszük, akkor a szemünk a nagy nyomás hatására egyszerűen "kiugorhat" a helyéről, és ezzel akár súlyos sérüléseket is szenvedhetünk, sőt akár meg is vakulhatunk .

Megvakulhatunk a tüsszentéstől?

Megvakulhatunk a tüsszentéstől? Ez természetesen nem igaz. A tüsszentés hatására valóban megnő némileg a nyomás a koponyában, de rendkívül rövid időre és igen kis mértékben. Ha nem így lenne, a szemhéjak egyébként sem tudnák megakadályozni a szemgolyó "kiugrását" a koponyából. Az, hogy a szemünket csukva tartjuk tüsszentés közben, nem védekezési mechanizmus, hanem egyszerű idegválasz, és valójában lehetséges tüsszentés közben nyitva tartani a szemünket.

A tüsszentés fogamzásgátló hatású

Állítólag, ha együttlét után tüsszent egy nagyot a hölgy, akkor megakadályozhatja, hogy teherbe essen. Ennek a hátterében szintén az az elképzelés áll, hogy a tüsszentés olyan erőteljes, akkora nyomásváltozást okozhat, hogy akár a spermiumokat is kipréselheti a szervezetből, így pedig fogamzásgátló hatású.

Természetesen, ha valaki el szeretné kerülni a terhességet , akkor egyéb fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia, a tüsszentés ugyanis egyáltalán nem alkalmas erre.

A tüsszentés vetéléshez vezethet

A várandós kismamáknál a tüsszentés valóban kellemetlen lehet, a hirtelen nyomásváltozás miatt ugyanis megkeményedhet a has, de a magzat egyáltalán nincs veszélyben. Őt ugyanis a méh, a méhszáj, a magzatburok és a magzatvíz egyaránt védi, így meglehetősen valószínűtlen, hogy egy-egy nagyobb tüsszentés miatt "kipottyanjon" az anyai szervezetből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra