Kiderült, miért bámuljuk a telefonunkat társaságban

Személyiségjegyektől is függhet, hogy ki hajlamosabb inkább a telefonjával foglalkozni akkor is, amikor barátai vagy párja társaságában van. A viselkedés egyre általánosabb, de legyőzhető.

A jelenséget mindannyian ismerjük: éttermi asztalnál ül egy pár, és egyikük egyfolytában a telefonját nyomogatja, közben pedig gyakorlatilag ügyet sem vet a másikra. Ugyanez előfordulhat értekezleten is, ahol egyesek azt hiszik, senki nem veszi észre, ha az asztal alatt időnként (folyton) ellenőrzik a bejövő üzeneteiket. A telefonfüggőség annyira közkeletű, hogy külön neve is van: az angol phone (telefon) és a snubbing (figyelmen kívül hagyni) szavak összevonásával képzett phubbing (ejtsd: fabing) utal erre. Az okostelefonok valóban megkönnyítik, hogy egyszerre több feladatot is hatékonyan végezzünk (multitasking), de bizonyos esetekben használatuk már-már kényszeresnek mondható. Ez vezethet a phubbing kialakulásához, olvasható az amerikai Georgia Egyetem tanulmányában .

A telefonfüggőség egyre több embert érint.
A telefonfüggőség egyre több embert érint. Fotó: Getty Images

Ezek a személyiségtípusok hajlamosak rá

Akármennyire is széles körben elterjedt jelenség, attól még nem mindenki számára elfogadott, és súlyos következményei lehetnek az érintett emberi kapcsolatokra. A személyiségünktől is függhet, hogy toleráljuk-e a phubbingot, vagy udvariatlanságnak tartjuk. A tanulmány készítői összefüggést találtak a depresszió és a szociális szorongás között: a depressziós személyek nagyobb valószínűséggel hagyják figyelmen kívül jelen lévő barátaikat. A szociális szorongással jellemezhető egyének, akik egyébként is testhezállóbbnak érzik az online kapcsolattartást, mint a személyest, szintén gyakrabban mutatják a phubbing viselkedést. Az olyan személyiségjegyek is hajlamosítanak erre, mint az érzelmi kiegyensúlyozatlanság.

A mobiltelefon így teszi tönkre a gerincet - részletek itt .

A phubbing kialakulása rávilágít arra, hogy a modern technológia milyen mértékben képes befolyásolni az emberi kapcsolatainkat, és milyen gyorsan elfogadjuk, sőt, magunkévá tesszük ezt az újfajta viselkedést. Lényegében bármilyen kapcsolat esetén megjelenhet, pároknál, szülők és gyerekeik között, munkatársak körében.

Ők viszont udvariatlanságnak tartják

Az is érdekes, hogy kik nem szoktak "phubbingolni": azoknál figyelhető meg lényegesen ritkábban, hogy embertársaik helyett inkább a telefonjukat bámulják, akikre társas interakcióikban az együttműködő, udvarias, barátságos magatartás jellemző. Ők eleve fokozottan figyelnek a társas harmónia fenntartására a kapcsolatot romboló magatartás kerülésével - olvasható a kutatásban. Az ilyen emberek személyes beszélgetéseik során udvariatlanságnak tartják a mobiltelefon előnyben részesítését a partnerrel szemben.

Érdekes adalék, hogy a phubbing gyakrabban fordul elő olyankor, ha háromnál többen vannak jelen. A szakemberek szerint a csoportdinamika befolyásolhatja a phubbing viselkedés megjelenését a munkahelyi környezetben - jóllehet sokan ott is modortalanságnak tartják a telefon állandó nyomkodását, ironikus módon maguk is ezt teszik. Vélhetően úgy gondolják, hogy nagyobb létszám esetén az értekezletet vezető nem veszi észre, ha valaki phubbingol.

A phubbing kiiktatására a legjobb módszernek azt ajánlják a Georgia Egyetem kutatói, ha lenémítjuk vagy kikapcsoljuk a telefonunkat. Ezzel a másik személy, az adott helyzet iránti tiszteletünket fejezzük ki, és figyelmünket teljes mértékben rá irányíthatjuk. A COVID-járvány miatti karantén idején sokaknál kialakult a túlzott telefonfüggőség, hiszen az életük jó része átterelődött online csatornákra. Az a nagy kérdés a kutatók szerint, hogy a társadalmi távolságtartás feloldásával ők vissza tudnak-e térni a hagyományos személyes kapcsolattartásra, vagy számukra továbbra is a phubbing lesz az uralkodó viselkedésforma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra