Kiderült, mégis van hatodik érzék

A madarakhoz hasonlóan az emberek is képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét.

A külvilágról alkotott képünket az öt érzékszervünk segítségével begyűjtött információ határozza meg. Kutatókat régóta foglalkoztatja ugyanakkor az a bizonyos hatodik érzék , amely tudtunkon kívül segíthet bennünket egyes helyzetekben. Egy vizsgálat most azt igazolta, hogy a madarakhoz, halakhoz és más vándorló állatokhoz hasonlóan az emberek is képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét, ez pedig már a nomád őseinket is segíthette a tájékozódásban.

Hány érzékszervünk van valójában? A szervezetünkről számos tévhit olvasható, ezek közül az egyik legelterjedtebb az, hogy a külvilágról alkotott képünket az öt érzékszervünk határozza meg. A helyzet azonban közel sem ilyen egyszerű - kattintson a részletekért!

Csak az agyunk érzékeli a változást

A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói évek óta vizsgálják, hogy létezik-e a sokat emlegetett hatodik érzék, illetve azt milyen környezeti hatások ingerlik. Az egyik elképzelés szerint a Föld mágneses mezeje befolyásolhatja ezt az érzéket. Kísérletükben 30 embert helyeztek el egy olyan speciális kamrában, amely kiszűrte a környezeti mágneses sugárzást. Ebben a környezetben egy mesterséges mágneses teret alakítottak ki, amit folyamatos mozgásba hoztak. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a résztvevők ebből mit érzékelnek.

Agyunk képes észlelni a mágneses mezők változásait. Fotó: 123rf
Agyunk képes észlelni a mágneses mezők változásait. Fotó: 123rf

Az eredmények szerint szinte semmit, legalábbis a résztvevők egyike sem tudta megmondani, hogy a mesterséges mágneses mező mikor volt bekapcsolva, vagy milyen irányba hatott. A résztvevők agyi folyamatait is vizsgálták, amelyben viszont már megfigyeltek változást, a felvételek szerint az agy reagált a mágneses tér változásaira. Tehát az agyunk is képes érzékelni a mágnesességet, még ha ennek nem is vagyunk a tudatában.

A mágneses mezők érzékelése nélkül a madarak nem tudnának kontinensnyi távolságból is visszatalálni a költőhelyükre, de több más állatot is segít (halakat, teknősöket, sőt a kutyákat is) a tájékozódásban. A kutatók gyanítják, hogy őseink is rendelkeztek ezzel a képességgel, a fejlődésünk során azonban majdnem teljesen elveszítettük.

Forrás: Independent

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra