Igazából ekkor válunk felnőtté

18 éves korunktól hivatalosan felnőttnek számítunk. Sokan viszont a lelkük mélyén még a húszas éveikben sem érzik magukat annak. És ez nem véletlen.

Bár hivatalosan az egyik nap még 17 éves tinédzserek vagyunk, a másik nap pedig már fiatal felnőttek, az agyunk mégsem változik egyik napról a másikra. Ez a szervünk ugyanis fokozatosan fejlődik, nagyjából 30 éves korunkig. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy bár 18 éves korunktól szavazhatunk, házasodhatunk és vezethetünk autót, de ebben az életszakaszban még messze vagyunk a valós felnőttkortól.

agy, agy fejlődése, tinédzserkor, serdülőkor, felnőttkor, felnőtté válás
Egy 18 éves még nem válik automatikusan felnőtté. Fotó: 123rf

Van konkrét időpont?

A szakértők szerint lehetetlen konkrét időponttal meghatározni azt, hogy meddig számít valaki gyereknek, és mikortól nevezhető igazi felnőttnek . Az átmenet ugyanis egy nagyon aprólékos folyamat, amely több évtizeden keresztül tart.

18-ról 24 éves korra tolnák ki a felnőttkor kezdetét a megváltozott életmód, illetve a fejlődési folyamatok miatt. A részleteket itt olvashatja el!

Dr. Frances E. Jensen - a Tinédzser agy című könyv szerzője - szerint az agyunk, pontosabban a frontális lebenyünk nem fejlődik ki teljesen nagyjából 30 éves korunkig. Ez az agyi terület számos folyamatban szerepet játszik, például a figyelemben, a komplex tervezésben, a döntéshozásban, az impulzuskontrollban, a logikus és szervezett gondolkodásban, a személyiségfejlődésben, a kockázatfelmérésben és a rövid távú memória működésében is. Ennek is köszönhető, hogy a személyiségünk, ízlésünk, viselkedésünk olyan sokat változik 18 és 30 éves korunk között.

Könnyen károsodik a fejlődésben lévő agy

Az elnyújtott folyamat lehetővé teszi, hogy bizonyos fogalmakat gyorsabban tanulhassunk meg. Emellett a harmincas éveikben mélyebben alszanak az emberek, így jobban ki tudják pihenni magukat akkor is, ha sokáig fennmaradnak. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a túlzott alkoholfogyasztás, esetleg kábítószerhasználat tartós hatással lehet a még fejlődésben lévő agyra.

2018 júniusában jelent meg egy összefoglaló, amely 69 olyan tanulmány eredményeit összegezte a kannabisz serdülő agyra gyakorolt hatásairól. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik gyakran szívtak füvet, általában rosszabbul teljesítettek a memóriateszteken, nehezebben tanultak meg új információkat, és a problémamegoldó képességük is alacsonyabb volt, mint azoknak, akik nem használtak kábítószert.

Forrás: menshealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra