Félmillió éve kisebbségben vannak a balkezesek

A tudósok régóta kíváncsiak arra, vajon történelmünk során mindig is a jobbkezesség volt-e a domináns az emberi fajban, ezért számos őskori szerszámot, történelem előtti műalkotást és emberi csontot vettek górcső alá, de ezekkel a módszerekkel nem kaptak egyértelmű választ kérdéseikre.

David Frayer professzor, a Kansas Egyetem antropológusa azonban horvát, olasz, illetve spanyol munkatársaival új módszerhez folyamodott, és a foszíliákban megmaradt metszőfogakon található kopások vizsgálatával bizonyította be, hogy a jobbkezesség több mint 500 000 évre nyúlik vissza az emberi történelemben. Felfedezéseiket az angol Laterality című folyóiratban jelentették meg.

Balkezes eszközökA legrégibb fogazat, amit megvizsgáltak, egy félmillió évesnél is régebbi barlangból származik, a spanyolországi Sima de los Huesos-ból, ahol a neandervölgyi ősemberek elődeinek maradványaira bukkantak. "Ezek a sérülések a metszőfogakon akkor keletkeztek, amikor az ősember valamilyen tevékenysége során a szájába vett egy kőeszközt. A karcolások mélysége arra utal, hogy a sérülés nem csupán egyszeri eset nyomát mutatja, hanem valamilyen rendszeres tevékenységét" - fejtette ki Frayer. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a neandervölgyieknek több mint 93 százaléka jobbkezes lehetett.

Frayer szerint a kutatás abban segíthet, hogy megértsük őseink beszédkészségét, hiszen a beszédközpont az agy bal féltekéjében található, amely a test jobb oldalát irányítja, vagyis a jobbkezesség és a beszédkészség között szoros kapcsolat van. "Az egybeesés a jobbkezesség mai és félmillió évvel ezelőtti aránya között arra utal, hogy az emberi agy oldaldominanciája már legalább akkor kialakult és azóta sem változott" - összegezte megfigyeléseit a professzor.

Képgaléria: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra