Az éhségtől ezért borul el az agyunk

Hogy az ember kényelmetlenül érzi magát az éhségtől, nem meglepő. Az már inkább furcsa, hogy sokan kifejezetten ingerültté válnak, ha nem jutnak időben ételhez.

Az éhség során jelentkező harag hátterében viszonylag jól feltérképezett biológiai folyamatok állnak - írja a 24.hu . A szervezetünkbe bejutó szénhidrátok, fehérjék és zsírok mind cukorrá, aminosavakká és szabad zsírsavakká alakulnak, melyeket a véráram a test megfelelő helyére szállítja, hogy energiaként felhasználja. De ha az ember nem jut ételhez, akkor a véráramban keringő tápanyagok aránya idővel lecsökken.

Miért borulhat el az agyunk az éhségtől?
Agyunk rosszul reagál avércukorszintzuhanására

Az agy nem bírja a nélkülözést

Ugyan a legtöbb szerv és szövet jó darabig bírja a nélkülözést, mert testünk nagy része több tápanyagtípust is képes használni, az agy viszonylag gyorsan reagál a vércukorszint zuhanására , ugyanis csak a glükózra támaszkodik. A Quartz szerint ha a vércukorszint kellően lezuhan, akkor az agy akár olyan jelzéseket is adhat, mintha az ember életveszélyben lenne.

Stresszhormonok is felszabadulnak

Ez alapján nem meglepő, hogy az embernek kevésbé megy a koncentráció és több hibát vét, amikor leesik a vércukorszintje, az éhség ráadásul még azt is megnehezítheti, hogy a szociális normáknak megfelelően viselkedjünk. Az agy emellett egyéb módon is előidézheti az éhséggel jelentkező ingerlékenység kialakulását, mert amikor a vércukorszint csökken, az agy olyan utasításokat ad bizonyos szerveknek, melyek hatására glükózszintet növelő hormonok szabadulnak fel. Többek között kortizol és adrenalin , melyek a stresszhormonok közé sorolhatóak, és nemcsak a vércukorszint zuhanása miatt, hanem egyéb fizikailag stresszes helyzetekben is felszabadulhatnak. Az adrenalin például az "üss vagy fuss" helyzetek jellegzetes hormonja.

A genetika is lehet az ok

Az éhséggel járó dühöt genetikai tényezők is okozhatják: van például olyan gén, amely az éhség során az agyban felszabaduló neuropeptid Y előállítását kontrollálja. Ez a vegyület azonban az agressziót és haragot szabályzó Y1 receptor működését is befolyásolja, így a magas neuropeptid Y-szinttel rendelkező személyek hajlamosabbak lehetnek haragossá válni, ha nem jutnak időben táplálékhoz. Az ingerlékenység elkerülésére a legjobb módszer, hogy enni kell, még mielőtt az ember éhessé válna, a valódi trükk viszont az, hogy tápanyagokban gazdag ételt fogyasszunk, hogy szervezetünkben minden a megfelelő szinten maradjon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra