Áttörő felfedezés az elbutulás megelőzésében!

Egy friss kutatás szerint az amiloid prekurzor protein (APP) nevű fehérje egyik lebomlási terméke, az Abeta kritikus szerepet játszik az agy fejlődésében is. Ha sikerül csökkenteni ennek a termelődését, az akár a betegség megelőzésében is segíthet.

Az Abeta nevű fehérje az APP feldarabolódásakor keletkezik, amikor az AP lebontása zavart szenved, az Abeta pedig plakkokat képezhet, ami hozzájárul az Alzheimer-kór kifejlődéséhez.

Az APP emellett jelen van a szinapszisok (idegsejtek közti kapcsolat) között is, és bár a pontos szerepe nem tisztázott, a szinapszisok számának csökkenését tartják a legfontosabb tényezőnek az Alzheimer-kórban tapasztalt kognitív hanyatlás hátterében.

Az említett kutatásban a Georgetowni Egyetem munkatársai a dendritek (az idegsejtek rövid nyúlványai) sűrűségének csökkenését tapasztalták olyan génmódosított egereknél, amelyek nem termelnek APP-t, míg az APP-túltermelő egereknél magasabb denzitást találtak. Egy évvel később azonban az utóbbi csoportnál Abeta plakkok jelentek meg, valamint a fehérje neurotoxikus hatása következtében már csökkent a dendritsűrűség.

"A kutatásunk alapján megállapítható, hogy az APP-anyagcsere alapvető fontosságú a normális idegrendszeri fejlődés, a szinaptikus összeköttetések és a dendrittüskék fejlődése szempontjából, amelyek mind összefüggésben vannak az Alzheimer-kórban észlelt kognitív hanyatlással" - mondta a kutatás vezetője, dr. Hyang-Sook Hoe.

A kutatás alapján az Alzheimer-kór elleni küzdelem módja a normál APP-anyagcsere fenntartása lehet az Abeta-képződés gátlása céljából.

Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra