Aki hidegebb, az tovább él?

Tényleg hosszabb élethez vezet-e az alacsonyabb testhőmérséklet? A kutatók egyértelmű kijelentést nem mernek tenni, de bizonyos adatok és vizsgálatok ezt a teóriát erősítik.

Miközben egyes tanulmányok arra utalnak, hogy az alacsony testhőmérséklet és a hosszú élettartam között van összefüggés, embereknél ezt még nem bizonyították - állítja a New York Times, miközben utánanézett a kérdésnek.

A melegvérű állatokról a című tudományos folyóiratban írtak 2006-ban - ekkor egereket vizsgáltak a Scripps Kutatóintézetben. Olyan genetikailag módosított állatokat tenyésztettek ki, amelyeknél "belenyúltak" a hipotalamuszba. (Ez a köztiagyban található rendkívül fontos szerv a hőmérséklet-szabályozásért is felelős.) Ezeket az egereket alacsonyabb hőmérsékleten nevelték fel, és kiderítették, hogy a kontrollcsoportnál a hímek átlagosan 12 százalékkal, a nőstények pedig 20 százalékkal éltek tovább.

Az emberekkel kapcsolatban a The Journals of Gerontology közölt egy nagyobb tanulmányt 2011-ben. Ez a felmérés 18 630 ember életkorát és testhőmérsékletét hasonlította össze. A vizsgálati alanyok életkora 20 és 98 esztendő között mozgott. Kiderült, hogy az átlaghőmérséklet csökkent a korral. A legidősebb és a legfiatalabb korcsoport között 0,3 Fahrenheit fok (kevesebb, mint 1,5 Celsius fok) különbséget tapasztaltak. A kutatók ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a hosszú élet jellemzője is lehet akár az alacsony testhőmérséklet.

A New York Times által is említett Scripps Kutatóintézet munkatársának, Bruno Continak fonalférgek (Caenorhabditis elegans) esetében is kimutatták.

Magasabb testhőmérséklet, rövidebb élet? (Fotó: Europress)

Conti szerint ugyanakkor az embereknél is csak feltételezhető a mérsékelt testhőmérséklet-csökkenés jótékony hatása az élettartamra. Ennek elsősorban kísérleti okai vannak, hiszen a hidegvérűeknél elég a külső hőmérsékletet szabályozni, a melegvérűek viszont a külső lehűlésre belső hőtermeléssel válaszolnak, ezért nehéz vizsgálható eredményt kapni.

Ráadásul a melegvérű állatokat hidegebb környezetbe helyezve csökken az élettartamuk. Ez persze semmit sem mond a melegvérűek belső testhőmérsékletének hosszú távon, normál környezetben beálló alacsonyabb szintjéről. S különösen nehéz vizsgálni ezt az öregedés szempontjából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra