A reggeli kávé korszakának vége

Lehet, hogy sokaknak jó ötletnek tűnik egy jó erős kávéval indítani a reggelt, de a legújabb kutatások szerint jobban teszik, ha várnak vele egy kicsit.

A szakértők szerint ugyanis a kortizol nevű hormonnak köszönhető, ami a szervezetünk belső óráját irányítja, és segíti a figyelem és az éberség fenntartását. A kortizol szint ébredés után általában magas, és magas is marad legalább reggel 8-9-ig.

Steven Miller, a Fegyveres Erők Orvostudományi Egyetemének munkatársa szerint épp ezért jobb, ha az első kávénkat az után isszuk meg, hogy a kortizol szintünk elérte reggeli csúcspontját. "Ha az emberek magas hormonszint mellett kávéznak, idővel koffein-tolerancia alakulhat ki náluk, aminek köszönhetően reggelente egy plusz kávéra lesz szükségük ahhoz, hogy elérjék a korábbi hatást."

"A kortizol-termelés szoros összefüggésben van a éberséggel, és a szervezet 24 órás kortizol szintje valamikor reggel 8 és 9 között éri el a csúcspontját. A farmakológia egyik alapvető előírása, hogy csak akkor használunk egy adott szert, amikor arra szükség van. Másképp a páciens idővel immunis lesz az azonos dózisban beadott szerre. Más szóval, a reggeli kávé sokkal kevésbé hatásos, mint a délelőtti, és idővel csak egyre nagyobb koffeinadaggal tudjuk elérni majd ugyanazt a hatást, mint korábban." - fogalmazott a szakember.

Halassza a kávézást délelőttre!

A stresszes helyzetekben nagyobb mennyiségben termelődő kortizol egyébként segít az energiatartalékokat cukorrá alakítani, hogy a testünk sejtjei felhasználhassák azokat. Ezáltal a reggeli energialöket bár növeli az éberséget, akár éhesek is lehetünk tőle.

A szakértők szerint a kortizol a testi funkcióink ritmusát is befolyásolja. Számtalan vizsgálat bizonyította, hogy a kortizol szint ébredés után szinte azonnal megnő, és csak órákkal később kezd csak el csökkenni.

"Mivel a kortizol szintünk átlagosan 8 és 9 óra között tetőzik, az a legjobb, ha 9.30 és 11.30 között kávézunk, mert szervezetünknek ilyenkor van leginkább szüksége a kortizol-utánpótlásra" - nyilatkozta Miller.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra