A penész túlél minket!

Mindenhol megtelepszik, és veszélyt jelent az egészségünkre. Úgy tűnik, rendkívül jól alkalmazkodik minden körülményhez, sokkal jobban, mint az ember.

A penészhez sok legenda fűződik. Már Nagy Sándor is jól ismerte a penész falánkságát, és parancsára a hidak faoszlopait, illetve a hajók fatörzseit olívaolajjal itatták át. Ugyanakkor óriási szolgálatot is tett az emberiségnek: az első világháborúban pont a penészből fejlesztették ki a penicillint, amely milliók életet mentette meg.

A XX. században újabb megdöbbentő dolgok derültek ki a penészről: a csernobili atomerőmű 4-es blokkjának szarkofágja alól tetemes mennyiségű penészgomba került elő. A radioaktív sugárzás nem pusztította el, sőt, mintha táptalajként szolgált volna ennek az élőlénynek.

Szenzációsak voltak a "Bioriszk" kísérlet eredményei 2004-ben a kozmoszban. Az űrállomás külső testéhez erősítettek 3 kapszulát, telve gombaspórákkal. "A tartályok másfél évig voltak ott, kitéve a világűr hatásainak, sugárzásainak, és mégsem pusztultak el" - mondja Natalia Novikova laboratóriumvezető, a biológiai tudományok doktora. A tudósok azt tervezik, hogy megismétlik a kísérletet, mivel ki akarják deríteni, hogy miért ilyen ellenálló ez az élőlény.

Állítólag a MIR űrállomás megsemmisülésében közvetett módon szintén szerepet játszott ez a gomba. A 80-as években a SZALJUT-6 űrállomást pár hónapra magára hagyták, és ott felejtettek némi ételszennyeződést. Amikor az új űrhajósok visszatértek az állomásra, felfedezték, hogy jó néhány mikroorganizmussal együtt erősen elszaporodott a penész. Sosem sikerült teljesen kiirtani.

A SZALJUT-7 és a MIR űrállomáson a penész felfalta a belső műanyag felületeket, a textilt, a gumit, sőt a szuper kemény kvarcüvegeken is telepeket alkotott. Lassan tönkrementek a műszaki berendezések. Az űrhajósok szomorúan viccelődtek, hogy az állomás igazi gazdája nem az ember, hanem a penész. Végül 2001-ben az űrállomást irányított manőverrel a Csendes-óceán déli része felett visszahozták a földi légkörbe, ahol megsemmisült.

"Úgy tűnik, hogy a penész túlélné az emberiséget, sőt talán a világ megsemmisülését is, mert minden helyzethez alkalmazkodik" - véli Szvetlana Csubatova, a biológiai tudományok doktora.

Forrás: http://www.aif.ru

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14, +19 °C
Minimum: +1, +7 °C

Változóan, többször erősen felhős lesz az ég, szórványosan eső, zápor is lehet. Élénk északnyugati, nyugati szél mellett 14, 19 fokig melegszik a levegő. Hétfőn kettősfront hat a szervezetre. Görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, emellett gyakoriak lehetnek a keringési panaszok és a rosszullétek. Többen alvászavarokkal küzdhetnek, napközben pedig az energiátlanság és az ingerlékenység lehet jellemző. A hőérzet és a komfortérzet is csökken kissé. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás alig változik.

Egészséget befolyásoló hatások: